Liberecké gymnázium v Jeronýmově ulici.

Liberecké gymnázium v Jeronýmově ulici. | foto: Adam Fogl

Bývalou ředitelku gymnázia v Liberci viní obžaloba z podvodů s dotacemi

  • 1
Bývalá ředitelka libereckého gymnázia Zdeňka Kutínová čelí obžalobě z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie. Kauza se týká zkrachovalého projektu vzdělávání učitelů. Pro přečiny poškozování zájmů Evropské unie a dotační podvod jí hrozí rok až pět let vězení.

Projekt, nazvaný Příprava lektorů pro vzdělávání dospělých, podpořený Evropskou unií a částečně i státním rozpočtem, se časem rozpadl pro nezájem účastníků kurzu.

Obžalovaná ředitelka jako manažerka projektu ale dál čerpala peníze. Celkem na projekt putovalo 1,8 milionů korun. Obžaloba také zmiňuje, že docházelo k falšování podpisů účastníků kurzů, které se nekonaly, aby projekt obstál při kontrole.

Kutínová vinu necítí a věří, že se před soudem obhájí.

„Cítím se nevinná. Je to jen za to, že člověk vyhoví lidem a ti potom vysloví závist. Více se nechci vyjadřovat,“ uvedla.

Kurz obsahoval šest předmětů - namátkou informační technologie, andragogiku, psychologii či komunikaci. Odstartoval v roce 2010 a byl pro 30 učitelů.

Zatímco ještě na začátku nebyl problém s prezencí, postupem času učitelé nebyli spokojeni s úrovní výuky a na kurzy přestávali chodit.

Vyvstal problém s vykazováním účasti, která byla podmínkou pro proplácení dotace. Podle obžaloby se postupem času přednášky přestaly konat úplně, učitelé dostávali jen učební texty.

Jenže koncem roku 2011 přestali být v kurzech zapsaní učitelé ochotní podepisovat prezenční listiny k přednáškám, které ve skutečnosti neproběhly.

Učitelé na kurzy nechodili, ale projekt běžel dál

Obžaloba tvrdí, že koncem roku 2011 už učitelé kurzy nenavštěvovali. Ale projekt běžel dál.

„Pro rok 2012 už je zcela evidentní, že se ze strany obžalované jedná o podvody. Deklarovala například, že proběhl vícedenní seminář v hotelu Ještěd, k tomu vystavila prezenční listinu pro třicet lidí, dvacet sedm osob bylo ale fiktivních. U tří šlo o skutečné osoby, které se ale kurzu nikdy neúčastnily. Jeden z učitelů dokonce uvedl, že se fotili i se zaměstnanci hotelu, kteří předstírali účast na kurzu,“ přiblížil státní zástupce Martin Tvrdík.

Na nesrovnalosti přišel krajský úřad, který byl zprostředkovatelem dotace a vykonával kontrolu. Fotografie, které měly být pořízeny na více kurzech, pocházely prokazatelně z jednoho dne.

Pracovnice úřadu také při kontrole obvolávala lidi uvedené na prezenční listině. Dovolala se jedné ze skutečných osob a ta řekla, že na kurzu nebyla. Tato pražská učitelka pak podala i trestní oznámení, protože měla podezření, že bylo zneužito její jméno a jde o podvod.

Padělaná byla údajně i část podpisů lektorů gymnázia, kteří měli účastníky kurzu vyučovat.

„Prezenční listiny dostávali lektoři dodatečně na poradách ve sborovně. Bez ohledu na to, jestli je podepsali, nebo ne, obsahují prezenční listiny vždy třicet podpisů,“ říká státní zástupce Tvrdík.