Společnost Iberus se původně rozhodla kostel opravit, přeměnit jej na galerii,...

Společnost Iberus se původně rozhodla kostel opravit, přeměnit jej na galerii, divadlo a vedle v zahradě postavit hotel. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

ZMAŘENÉ DOTACE: Spása kláštera v Liberci se zvrhla v milionový skandál

  • 38
Při opravě novobarokního kostela Máří Magdalény v liberecké Jungmannově ulici sice Evropská unie o peníze nepřišla, ale jen díky zásahu policie. O desítky milionů zatím přichází Metrostav, který za odvedenou práci nedostal zaplaceno, připomíná další díl seriálu o nezdařených dotačních projektech.

Ještě přede dvěma lety, na přelomu března a dubna 2014, se zdálo, že jednu z libereckých dominant - kapucínský kostel Máří Magdalény - čeká skvělá budoucnost. Lidé z Metrostavu dokončili vnějšek a pilně pracovali v hlavní lodi. Hotovou měli i přilehlou faru.

„Ještě letos by měl kostel s farou začít sloužit jako potkávací a kulturní centrum pro Liberečany a neziskové organizace. Konkrétní náplň teprve upřesňujeme. Teď musíme hlavně včas ukončit opravu,“ sliboval tehdy na kontrolním dnu předseda představenstva investorské společnosti GEPO Petr Jirkův.

Rezidence narkomanů

A Liberečané se už nemohli dočkat. Ruina kostela je totiž strašila v parku u řeky Nisy spoustu let, stejně jako bezdomovci a narkomané, kteří si z ní udělali rezidenci. A lidé rádi slyšeli i to, že z 64 milionů, které měla oprava stát, dá téměř 56 milionů Evropská unie.

Nejčtenější Zmařené dotace

V té době už ale policisté dávno vyšetřovali okolnosti žádosti o evropskou dotaci a další věci s ní spojené. A týden na to se stavba zastavila úplně, policie vnikla do liberecké kanceláře rady pro evropské projekty a zatkla skupinu lidí.

Z bohulibé záchrany kostela se stala jedna z největších kauz v kraji, ve které figuruje 18 obviněných. Mezi nimi je nejen liberecký podnikatel Jiří Zeronik, který celý projekt inicioval a společnost Gepo založil, ale i liberecký hejtman Martin Půta. Toho policie viní z korupce v souvislosti s dotací pro kostel.

„Případ stále vyšetřuje policie. Z její strany by měl být uzavřený ještě letos,“ doufá krajský státní zástupce Radim Kadlček.

Celá historie ale začala mnohem dříve, v roce 2006, kdy zchátralý kostel od církve koupila společnost Iberus, jejímž majitelem byl právě Jiří Zeronik. Ten se rozhodl kostel opravit, přeměnit jej na galerii, divadlo a vedle v zahradě postavit hotel.

Protože by jako soukromník dotaci nedostal, rozhodl se projekt zatraktivnit Centrem pro využití geotermální energie a místem pro setkávání neziskových organizací. Jednu s názvem GEPO za tím účelem založil. A na to už Evropská unie slyšela a na jaře roku 2011 Regionální rada soudržnosti Severovýchod dotaci odklepla.

„Ze všech libereckých projektů je tento nejdál. Takže nevidím důvod, proč by neměl klapnout,“ prohlásil tehdy koordinátor libereckých evropských projektů Michal Vereščák.

Unikátní klášter s vyhřívanou podlahou

Radovali se Liberečané a památkáři. Těm šlo hlavně o to, aby majitel zachoval vnější vzhled. A vítali i přeměnu na výstavní a koncertní síň či divadlo. Máří Magdaléna z roku 1911 totiž patří svým pojetím mezi unikáty.

Dostala ocelový krov a železobetonovou konstrukci a to byl na tehdejší dobu architektonický výstřelek, stejně jako vytápění v podlaze. Kapucínský klášter byl posledním vystavěným v Čechách a připomínal spíš honosnou vilu obklopenou parkem než klášter. Později tam sídlila školka a azylový dům pro matky s dětmi.

Oprava začala v létě 2011 a měla být dokončená v roce 2012. Jenže mezitím Jiřího Zeronika odsoudili za korupci a z vedení společnosti odstoupil. A zadrhla se i dotace.

„Od počátku byl projekt vedený jako rizikový, protože žadatelem byla nezisková organizace, takže peníze měl investor dostat až po ukončení stavby,“ říká Martin Škeřík z regionální rady ROP Severovýchod. Ale už koncem října 2014 kontrola odhalila takové nedostatky a nesrovnalosti, že ROP dotaci zamítl.

Dnes je kostel prázdný, stavba zakonzervována a liberečtí památkáři mohou jen přihlížet.

„Spousta věcí je nedodělaných, a tím vznikají další dílčí problémy, třeba vlivem klimatických podmínek a počasí. Nehrozí ale, že by budova spadla a někoho případně zranila,“ říká mluvčí radnice Jana Kodymová.

Ten, komu zůstala v ruce černá karta, je v tuto chvíli Metrostav. „Společnost Gepo nám dluží 43,3 milionů korun,“ říká mluvčí firmy Vojtěch Kostiha.

„Stavbu hlídá ostraha na naše náklady. Zatím na neurčito. Předpokládáme, že tyto náklady uplatníme na investora.“