Dotace poputují do nových kotlů na tuhá paliva, plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla, solárně-termické soustavy na přitápění nebo ohřev teplé vody a mikroenergetická opatření, omezující tepelné ztráty. (ilustrační snímek)

Dotace poputují do nových kotlů na tuhá paliva, plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla, solárně-termické soustavy na přitápění nebo ohřev teplé vody a mikroenergetická opatření, omezující tepelné ztráty. (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Kraj rozdává dotace na nové kotle. Lidé mohou dostat až 127 tisíc

  • 0
Šanci získat dotace na výměnu zastaralých kotlů na uhlí a další tuhá paliva láká v Libereckém kraji mnoho lidí. Na novou technologii na vytápění mohou totiž dostat až 127,5 tisíce korun.

„Na krajský úřad nám telefonuje kvůli výměně kotlů několik lidí denně,“ řekl Vít Příkaský, krajský radní pro evropské projekty a regionální rozvoj.

„Zapojení Libereckého kraje do takzvaných kotlíkových dotací jsme odsouhlasili v úterý a v první výzvě bychom měli obdržet více než 140 milionů korun. Do konce roku 2018 se za ně musí v Libereckém kraji vyměnit 940 zastaralých kotlů.“

Kotlíkové dotace odstartovaly v Česku v roce 2014 a skončí v roce 2020. Některé kraje je už poskytují. Z Operačního programu životní prostředí půjde na kotlíkové dotace celkem devět miliard korun. „V Libereckém kraji vyhlásíme program na přelomu letošního a příštího roku,“ konstatoval Příkaský.

Dotace poputují do nových kotlů na tuhá paliva, plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla, solárně-termické soustavy na přitápění nebo ohřev teplé vody a mikroenergetická opatření, omezující tepelné ztráty.

Základní kotlíková dotace je 75 procent z celkových nákladů na pořízení nové technologie na vytápění. Pokud by si ale lidé koupili kotel pouze na uhlí, dotace klesne na 70 procent.

Když ale žadatelé o dotaci vyhoví nejpřísnějším podmínkám na ekologické vytápění, mohou se těšit na dotaci 85 procent. Nová technologie na vytápění však nesmí stát více než 150 tisíc korun.

Šanci na dotaci ztrácejí majitelé domů, v nichž nové kotle a další zdroje topily „do vzduchu“. Na kotlíkové dotace totiž musí navazovat opatření, zabraňující dosavadním únikům tepla z budovy. Jde třeba o výměnu starých oken, netěsnících balkonových dveří, zajištění střechy proti profukování, zateplení půdy, opravu popraskané fasády nebo snížení vlhkosti základů.