Drážďanské trhy se opevňují. Češi se ale teroru nebojí

  • 63
Ozvěna berlínské tragédie byla v úterý slyšet i na slavných vánočních trzích v saských Drážďanech. Akci, kterou každý rok navštěvují desítky tisíc Severočechů i Pražanů, začalo střežit více policistů. Instalovali tady také protiprůjezdové bariéry. Jejich úkolem je zabránit nepovolenému vjezdu, třeba právě kamionu s teroristy, do oblasti vánočního trhu. Reportéři iDNES.cz na místě zjišťovali, jak se berlínské události odrazily na náladě návštěvníků a stánkařů na věhlasném Striezelmarktu.

Češi je milují. Vánoční trhy v saských Drážďanech i letos navštíví davy lidí z českého příhraničí i z Prahy. Po útoku kamionu na trh v Berlíně je však od úterý i na Striezelmarktu čekají trochu jiná opatření, než na jaká byli v minulých letech zvyklí.

Betonové bloky a protivjezdové bariéry byly dnes umístěny do všech koutů a vjezdů náměstí Altmarkt. Saský policejní prezident Horst Kretzschmar k tomu řekl: „Dosud jsme instalaci protivjezdových bariér neprováděli. Nicméně jsme učinili preventivní opatření, abychom mohli kdykoliv rychle reagovat na změny bezpečnostní situace. Tato situace nyní nastala. Takže jsme dnes ráno začali rozmísťovat kolem Striezelmarktu betonové bloky, které byly použity již při oslavách 3. října.

Dodal, že v záloze jsou rovněž intervenční síly. „Jsou připraveny v případě nutnosti okamžitě reagovat jako zásahový tým v dané oblasti. Jsou vybaveny speciální ochrannou výstrojí a samopaly.“

Kretzschmar zdůraznil, že pro Drážďany platí, jak doslova řekl, „abstraktní“ situace ohrožení. „Neexistují žádné informace upozorňující na konkrétní plánované útoky. Pravdou ale je, že žádná absolutní jistota či bezpečnost neexistuje. Našimi zvýšenými bezpečnostními opatřeními se snažíme alespoň možná rizika podobných scénářů omezit na minimum.“

Prodejci ani návštěvníci drážďanského vánočního trhu Striezelmarkt dnes většinou strach z případných útoků neměli. „Vůbec ne, podobní blázni jako v Berlíně se mohou najít všude. A Striezelmarkt má proti Berlínu výhodné umístění, najet sem autem by nebylo zdaleka tak lehké,“ řekl například Anton, prodavač u oblíbeného grilu, kde se na rožni otáčel pořádný kus krávy.

Ani nově přivezené zátarasy blokující vjezd na Striezelmarkt mu nevadí. „V Bruselu už je mají roky a nikomu nevadí. Ani návštěvníkům u nás, dnes jsem prodal stejně porcí jako včera,“ zhodnotil Anton.

Podle prodavačky Pravé drážďanské štoly Katrin dnes přišlo jen o něco málo méně nakupujících než včera. „Čekali jsem po té hrůze mnohem méně lidí, ale není to zdaleka tak zlé. A první, kdo přišel, byli dnes Češi, kteří vůbec letos přichází více než loni. Z toho máme radost,“ popsala Karin.

O něco větší obavy měl kolega z vedlejšího stánku, který prodává horký punč a svařené víno. „Mám divný pocit. Po Berlínu se člověk ptá, zda by si policie včas všimla, kdyby přišel nějaký terorista s výbušninou. Člověk nyní víc přemýšlí, co by se mohlo stát,“ řekl prodavač.

V uličkách nejstaršího německého trhu procházela dnes i padesátka dětí ze tří škol z Jilemnice v Krkonoších. „Nemáme strach a ani nikomu rodiče nezakázali přijet,“ hlásily děti. „Zátarasů jsme si ani nevšimli, jen je tady hodně policistů, ale ty se samopaly jsem neviděla,“ řekla dnes jedna ze školaček z Libereckého kraje.

Atmosféra v Drážďanech od vlakového nádraží až k Altmarktu, tedy na trase, kterou čeští turisté využívají asi nejčastěji, byla v úterý zcela klidná. V ulicích nebyli vidět policisté. První se objevili právě až na Altmarktu. Opření o služební vůz v poklidu sledovali dění. Lidí bylo i v úterý po setmění všude plno, davy nakupujících utrácely a pochutnávaly si na klobásách a svařeném vínu. Opravdu se nezdá, že by návštěvníků drážďanských trhů po berlínském útoku ve srovnání s minulými roky ubylo.

Zátarasy přilákaly zvědavce

O kus dál, podél ulice Wilsdrufferstrasse, která lemuje náměstí, se ale usilovně pracovalo, a to až do dnešní šesté hodiny večerní. Postupně sem dělníci s pomocí jeřábu instalovali betonové bíločervené zátarasy, které mají zamezit vjezdu aut, a to i nákladních, do prostoru trhů. Zátarasy se rázem staly obrovskou atrakcí, všichni kolemjdoucí si jejich montáž fotili a natáčeli, dorazila dokonce i místní televize. Nakonec museli pořádek zjednat policisté, kteří dav zvědavců rozpustili.

Betonové zábrany jsou tak na trzích asi nejzřetelnějším rozdílem oproti minulým letům. „Strach nemáme, naopak se tu cítíme lépe, když už není adventní víkend a je tu relativně klid,“ potvrdila reportérovi iDNES.cz asi třiadvacetiletá dívka z Ústí nad Labem.

„Pro nás se nic nemění, naopak jsme se obávali, aby nám to tu po tom útoku nezavřeli, ale to se naštěstí nestalo,“ řekla zase prodavačka Jana ze stánků s bižuterií na Pragerstrasse.

Bohoslužba za zemřelé

Ve středu se v kostele Kreuzkirche u Striezelmarktu bude podle rozhodnutí drážďanské radnice konat smuteční bohoslužba za oběti teroristického útoku v Berlíně. Během ní potemní i světla sousedního Striezelmarktu. Podle radnice trh v Berlíně možná nebyl vybrán náhodou, ale kvůli tomu, že je na historickém místě u kostela, připomíná oběti druhé světové války a je to symbol města.

„Striezelmarkt je pro Drážďany také symbolickým místem, proto by měl být více hlídán a střežen,“ řekl Robert Franke, vedoucí oddělení pro hospodářský rozvoj na drážďanském magistrátu.

,