V České Lípě otevřeli Centrum textilního tisku. Na sítotisku pracuje Anna Marie Neduhová.

V České Lípě otevřeli Centrum textilního tisku. Na sítotisku pracuje Anna Marie Neduhová. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Dříve vyhlášený textilní průmysl v České Lípě má i své muzeum

  • 0
České Lípě se říkalo český Manchester. V devatenáctém století byla totiž důležitým centrem textilního průmyslu. Nově otevřené Centrum textilního průmyslu tuto úspěšnou éru připomíná. Návštěvníci si tam mohou různé tiskařské techniky dokonce vyzkoušet.

Centrum textilního tisku zájemci najdou v bývalém hospodářském stavení vodního hradu Lipý.

"Navazujeme na tradici textilního průmyslu a současně chceme připomínat řemesla a techniky, které už zná málokdo," řekla při otevření Jiřina Kučerová, ředitelka příspěvkové organizace Hrad Lipý, která muzeum spravuje.

Vodní hrad Lipý

Vodní hrad Lipý je jednou z nejcennějších památek České Lípy. Postavil ho rod Ronovců před rokem 1277. Původně dřevěná stavba byla ve 14. století doplněna o kamennou obrannou věž. Hrad dobyli husité a později i Švédové. V 19. a 20. století v něm bývala rafinerie cukru. Veřejnosti je vodní hrad přístupný teprve devět let.

Expozice je rozdělena do dvou částí. V prvním patře si mohou návštěvníci prohlédnout původní tiskařské formy, historické potištěné šátky a naučené panely o zdejších kartounkách.

"Nejhodnotnější jsou v této části muzea dva dokonale zrestaurované vzorníky textilu, jejichž cena se nedá v penězích určit," uvedla Kučerová.

Textilní výroba byla v 19. století klíčová pro rozvoj České Lípy. V pozdějších letech se však ubírala jiným směrem a manufaktury na potiskování textilu - kartounky postupně zanikaly. Nejznámější byla kartounka Emanuela Müllera.

Druhá část Centra textilního tisku se nachází v přízemí budovy. Jedná se o interaktivní, komunikující expozici, která návštěvníkovi přiblíží možnosti a techniky potiskování textilu. Jedná se o pět různých tematických okruhů, z nichž každý spojuje teoretickou a praktickou část.

Návštěvníci si mohou potisknout tričko nebo šátek

"V ní především nabízíme možnost si tyto technologie přímo vyzkoušet. Návštěvníci si mohou za asistence průvodců potisknout tričko nebo šátek," dodala ředitelka muzea. Tato části znázorňuje pět metod potiskování: transferový tisk, sítotisk, tiskařské formy, videoprojekce a hry a relax.

Sítotisk předvádí průvodkyně Anna Marie Neduhová. "Jsem vystudovaná grafička a sama mám firmu na potiskování triček. Je to můj celoživotní koníček," říká o své nové práci. U jejího pracoviště si mohou návštěvníci natisknout na koupené tričko jeden z osmi vzorů, které jsou zatím k dispozici.

"Centrum textilního tisku je v České republice jedinečné, v sousedním Sasku je ale takových interaktivních muzeí celá řada. Lidé si tam mohou například vyzkoušet tkaní na historickém stavu nebo barvení látek," informoval českolipský historik Ladislav Smejkal.

Muzeum chce do své činnosti zapojit i veřejnost. Vyzvalo obyvatele České Lípy, jestli doma nemají nějaké exponáty, které by prozatímní sbírky mohly obohatit. "Zájem máme především o dobové textilie, potiskovací formy, stroje a nástroje nebo dobové fotografie," upozornila Jiřina Kučerová.