K oblíbeným drogám v kraji patří pervitin, který se aplikuje také nitrožilně. (Ilustrační snímek)

K oblíbeným drogám v kraji patří pervitin, který se aplikuje také nitrožilně. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zoufalých narkomanů, kteří hledají útočiště u odborníků, je pořád víc

  • 3
Narkomanů, kteří hledají pomoc, v Libereckém kraji stále přibývá. Kontaktní centra v kraji loni vyhledalo 285 uživatelů drog, kteří hledali pomoc, je to o 39 více než v roce předcházejícím. Z toho 165 se dosud nikde neléčilo.

"Nejčastěji se na centra obracejí lidé ve věku od pětadvaceti do devětatřiceti let," řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Nejhorší situace je v Liberci a sousedním Jablonci, dále pak na Frýdlantsku a Tanvaldsku.

V kraji je devět léčebně kontaktních center na Liberecku a Českolipsku, na Jablonecku a Semilsku nabízejí pomoc jen terénní pracovníci.

Pomoc drogově závislým nabízejí v kraji čtyři organizace. V loňském roce jejich služeb využilo přes 2 000 klientů, o třetinu víc než předloni.

"Protidrogové služby ale využívá jen zlomek lidí, nemáme vůbec povědomí o tom, kolik lidí s drogami experimentuje či je užívá jen příležitostně," upozornila krajská protidrogová koordinátorka Jitka Sochová.

Nejohroženější skupinou jsou podle ní děti a mladiství, sociálně slabí, nezaměstnaní a také senioři, kteří podléhají závislostem na lécích.

Mezi těmi, kdo se loni obrátili na kontaktní centra, tvořili největší skupinu lidé nezaměstnaní či příležitostně pracující.

Téměř polovina nově registrovaných měla jen základní vzdělání. První zkušenost s drogou měla většina z nich před šestnáctým rokem.

Drogy pronikají i na druhý stupeň základních škol

Věk uživatelů drog se snižuje. "Nejsou výjimkou děti na druhém stupni základní školy, které mají s drogami zkušenosti," upozornil Pavel Pech z organizace Most k naději.

Podle Vlastimila Nečase z Národního monitorovacího střediska je alarmující, že podle průzkumů má každý druhý český středoškolák zkušenost s marihuanou a tři čtvrtiny mladistvých Čechů pijí pravidelně alkohol.

"Mělo by být naším cílem co nejvíce oddálit první zkušenost dětí a mladistvých s návykovými látky. Ukazuje se, že čím později se dostanou do kontaktu s drogou, alkoholem nebo jinou návykovou látkou, tím menší je pravděpodobnost vzniku závislosti nebo problémů," dodal Nečas.

Dlouhodobým problémem je také závislost na hracích automatech. "Gamblerů přibývá," potvrdil David Adameček z občanského sdružení Advaita.

,