Sušárna chmele v Dubé na Českolipsku

Sušárna chmele v Dubé na Českolipsku | foto: www.fabriky.cz

Dubá obnoví starou sušárnu, vznikne v ní muzeum chmele

  • 3
Muzeum chmele a výstavní síň s prostorem pro umělecké workshopy vzniknou ze sušárny chmele v Dubé na Českolipsku. Radnice se rozhodla zchátralou památku se dvěma originálními kruhovými věžemi kompletně zrekonstruovat. Oprava přijde na 30 milionů korun.

"Opravená sušárna chmele by se mohla stát symbolem bývalé prosperity města a zároveň se stane součástí naučné stezky kolem Dubé," říká Zdeňka Šepsová, starostka města, které má v současnosti jen 1 800 obyvatel.

Historie sušárny

Sušárna chmele v Dubé na Českolipsku na snímku z roku 1982

Z roku 1877 pochází nejstarší písemný doklad o existenci sušárny chmele na jižním okraji Dubé. Ve stejném roce sušárnu koupili obchodníci s chmelem a koncem 19. století byla přistavěna severní část (odtud datum nad jedním z vchodů: 1889).

Podobných sušáren bylo v minulosti v Dubé šest, v původním stavu se zachovala jen jedna, proto je cennou technickou památkou. Sušení v nich probíhalo na sítech a dřevěných roštech, který je v jižní věži dosud zachovaný, zřejmě přímým vytápěním v přízemí.

V roce 1904 získali sušárnu manželé Grundfestovi z Dubé a v listopadu roku 1924 ji koupili i s vybavením manželé Reichmannovi, kteří vše v roce 1936 odprodali chmelařskému spolku Hopfenbau-Verband des Daubaer Grünlandes.

Po druhé světové válce byla sušárna zkonfiskována, později tam Státní statek choval kuřata. Nyní se chystá její rekonstrukce.

Dubá ale nebyla vždy tak malá jako dnes. Podle historika Ladislava Smejkala měla obec na přelomu 19. a 20. století devět tisíc obyvatel a bývala okresním městem.

"Stala se jím právě díky pěstování chmele a obchodování s ním. Bohužel, ve dvacátých letech minulého století začaly zdejší chmelaře válcovat žatecké odrůdy. Nikoliv kvalitou, ale jak by se dneska řeklo, lepším marketingem," vysvětluje historické postavení chmelařů na Dubsku Smejkal.

Podle jeho informací skončili chmelaři v tomto regionu kolem roku 1925. Zůstaly po nich jen některé památky, jako domy se zvýšenými střechami, kde se chmel sušil.

Vyroste zde višňový sad

Nejvýznamnější upomínkou na slavné období města je právě sušárna chmele se dvěma kruhovitými věžemi, které nápadně připomínají podobná zařízení v Anglii nebo Francii. "V severních Čechách je tato stavba z hlediska historického i architektonického číslem jedna," tvrdí Smejkal.

Opravit a trvale zpřístupnit tento objekt se vedení zdejší radnice rozhodlo již před několika lety. Vznikla studie, na jejímž základě nechali zastupitelé vyhotovit projektovou dokumentaci. Podle ní by měla rekonstrukce i úprava okolí sušárny stát 30 milionů korun.

"Začneme okolím sušárny, ke které přiléhají zahrádky. Do konce listopadu je odstraníme a na jejich místě založíme višňový sad. Kolem historické budovy povede stezka k soše svatého Prokopa," upozorňuje starostka Dubé.

Sochu proslavil Máj od Karla Hynka Máchy. Pod ní zavraždil Hynek Schiffner svého otce a byl za to nedaleko odtud v roce 1774 popraven lámáním v kole. Málo známé je, že další hrdinka Máje Jarmila žila v Dubé v domku ležícím nedaleko zdejšího náměstí.

Opravit chtějí i hotel Slavia

"Budoucí stezka povede od autobusového nádraží přes náměstí k sušárně chmele a potom dál za město k soše svatého Prokopa," doplnila starostka.

Objekt sušárny není jediný, který chce město Dubá v blízké budoucnosti zrenovovat. Další na řadě je hotel Slavia. "Nemáme se kde scházet, kam chodit na plesy, na koncerty nebo na divadelní představení. Rekonstrukcí by měla projít i restaurace. Od opravy hotelu si také slibujeme, že zde vzniknou prostory pro naše stále přibývající spolky," říká starostka.

S hotelem přímo souvisí období zdejšího chmelařství. Právě před ním se konaly věhlasné trhy, na nichž se obchodovalo se zdejší nejznámější odrůdou Dubský zelenáč. Ten se dodnes pěstuje už jen v okolí Úštěku.