Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Z Dubé zmizí skládka s nebezpečnými jedy, které mohou způsobit rakovinu

  • 0
Po zkrachovalé firmě VM-Lineo zůstal opuštěný areál v Dubé na Českolipsku. V něm reziví desítky sudů s nebezpečnými látkami, které mohou způsobit rakovinu. Krajský úřad označil skládku za jednu z nejrizikovějších v regionu. Teď ji chce odstranit.

Karcinogenní odpad se nachází ve skladu v Dubé – Novém Bernštejně. „Jde o jednu z nejnebezpečnějších dosud neodstraněných ekologických zátěží na území kraje,“ uvedl radní Jiří Löffelmann.

V bývalých skladech firmy zůstalo velké množství sudů a vyřazených elektrozařízení, které obsahují olej s polychlorovanými bifenyly. Tyto látky v minulosti využíval zejména průmysl. Objevovaly se v barvách, lacích, v hydraulických zařízeních a také například v transformátorech.

„Jsou to těžce odbouratelné látky s karcinogenními účinky, které se hromadí v tkáních organismů. Riziko akutní otravy je sice nízké, výrazně nebezpečnější je však dlouhodobé vystavení nízkým dávkám. Důsledkem toho mohou vzniknout člověku vážná zdravotní rizika, jako je rakovina slinivky břišní či jater. Dalším nebezpečím je i snížená plodnost,“ popsala mluvčí kraje Andrea Fulková.

Na likvidaci přispěje i současný vlastník

Kraj už má spočítáno, že likvidace odpadů na Českolipsku vyjde na přibližně 2,75 milionů korun. „Projekty na odstranění ekologických zátěží jsou velmi nákladné. Podařilo se nám ale získat dotaci,“ doplnil Löffelmann. Kraj získá od státu 80 procent z celkové částky. Současný vlastník skladu se zavázal, že uhradí zbývajících 550 tisíc korun.

Podobné staré ekologické zátěže nejsou v Libereckém kraji ojedinělé. Na jeho území jsou více než tři stovky kontaminovaných prostorů či starých skládek. Na odstranění všech bude podle Löffelmanna třeba vynaložit stovky milionů, možná miliardy korun.

Za pomoci dotace loni Liberecký kraj odstranil ilegální skládku odpadů v Bulovce na Frýdlantsku. Letos půjdou peníze z tohoto programu ještě na sanaci zeminy v Pěnčíně na Jablonecku. Po jiné zaniklé firmě tam zůstalo asi dva tisíce tun zeminy znečištěné různými chemikáliemi. Vyčištění území bude stát skoro deset milionů korun, dotace pokryje 80 procent nákladů.