Jablonecká radnice nechá zdemolovat torzo domu, které hyzdí okolí přehrady.

Jablonecká radnice nechá zdemolovat torzo domu, které hyzdí okolí přehrady. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Do ohyzdné ruiny u jablonecké přehrady se po čtvrtstoletí zahryznou bagry

  • 3
Skelet nikdy nedostavěné budovy hyzdící okolí přehrady v Jablonci nad Nisou po čtvrtstoletí zmizí. Ostudné torzo domu v Pobřežní ulici totiž nechá radnice zdemolovat. Sami Jablonečané pak v anketě rozhodnou, co bude s uprázdněným místem dál.

Budou hlasovat o tom, zda má místo problematické stavby, která v minulosti vyhořela a stala se útočištěm bezdomovců, vyrůst park, nebo parkoviště.

„Demolice nebude jednoduchá, bude probíhat postupným bouráním a veškerý vybouraný stavební materiál se musí odvézt na skládku,“ popisuje náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Podle něj se po demolici otevírají dvě varianty, jak místo nově využít.„Terén se po demolici vyrovná nezávadným přírodním materiálem s vrchní vrstvou humusu a zatravní se. Nebo zde může vzniknout parkoviště, které v této oblasti citelně chybí.“

Souboj o vítěze duelu parkoviště versus park mohou až do 31. května svádět obyvatelé Jablonce na stránkách města, kde je vypsána anketa.

„Lidé mohou svůj názor vyjádřit také na veřejné diskusi 26. května od 18 hodin v jídelně Základní školy Arbesova,“ upozorňuje mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Dům v Pobřežní ulici byl zkolaudován již v roce 1975, v roce 1990 pak stavební úřad povolil přístavbu.

Od té doby byl celý dům rozestavěný a postupně chátral. Zhruba v roce 2009 se objevil investor, který měl zájem pozemek s domem od manželů Urbancových, kteří ho vlastnili, odkoupit, zdemolovat a na jeho místě vystavět bytový dům.

Proti tomu ale protestovali lidé bydlící v okolí. Investor od svého úmyslu nakonec odstoupil.

Cenu domu snížil požár

Město několik let jednalo s vlastníky budovy a chtělo dům vykoupit. Poprvé byla směna nemovitostí zastupiteli schválena v červnu 2013.

Cena obou nemovitostí navrhovaných ke směně byla dle znaleckého posudku odhadnuta asi na 4,1 milionu korun.

Ještě před podepsáním dohody o směně ale došlo v létě 2013 k požáru rozestavěného domu a cena domu klesla na 339 tisíc korun.

Až na konci loňského roku se podařilo dostat dům do vlastnictví města výměnou za dům v centru města.

„Vyřešil se tak dlouholetý problém. Lidé si opakovaně stěžovali na nepořádek v okolí domu i na vlastní stavbu, která hyzdí jinak atraktivní oblast u přehrady,“ vysvětlil před časem postup města náměstek primátora Miloš Vele.