Koncept domů, které se dají různě kombinovat nebo stavět na výšku i šířku,...

Koncept domů, které se dají různě kombinovat nebo stavět na výšku i šířku, nabízí čtyři velikosti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Experimentální dům je jako tričko. Je k mání ve velikostech S až XL

  • 14
Domy, kde se hromadí myšlenky, ne věci. Takové motto možná nejvíc vystihuje prototypy zcela neortodoxních domků, které vytvořil liberecký architekt Petr Stolín. Experiment, který v Liberci - Ruprechticích rozjel, už zaujal celou řadu architektonických časopisů a webů z celé Evropy.

A začíná zajímat i developery. Koncept jednoduše a rychle postavitelných domů navrhl architekt bezprostředně po ničivém tsunami v Japonsku jako nabídku rychlé pomoci lidem bez přístřeší.

I když se nerealizoval, myšlenka rychlosti stavby a prostoty domu, který lze pořídit zhruba za jeden a půl milionu korun, stále platí. Projekt ostatně dodnes nese název Zen Houses.

Jeden dům slouží jako ateliér, druhý, který stojí hned vedle, se připravuje pro bydlení. Dřevostavby ze sendvičových panelů SIP (structural insulated panel) založené na mikropilotech mohou připomínat kontejnery.

Díky pětimetrové výšce, částečně dvoupodlažnímu prostoru a obrovským oknům o rozměrech 2,5 x 2,5 metru, která prostor opticky zvětšují, prý ale architekt pocit stísněnosti nezná.

Domy lze kombinovat nebo stavět na šířku

Domy vyčištěné do funkcionalistické jednoduchosti i přes malé rozměry - na šířku měří jen 3 metry, přinášejí překvapivý pocit prostoru. Koncept domů, které se dají různě kombinovat nebo stavět na výšku i šířku, nabízí čtyři velikosti. Vtipně, jako u oblečení S až XL.

Stolínův dům o rozměru 57 metrů čtverečních je velikosti M. „Ověřili jsme si, že se i na takovém prostoru dá plnohodnotně žít. Už máme i nabídku od developerů ze Zlína, chtěli by z nich postavit malé sídliště,“ říká Petr Stolín.

Experiment boří všechna klišé o tom, jak by měly domy vypadat. V ročence české architektury 2012 - 2013 se píše, že domy jsou oproštěny od všech atributů klasického domu.

Jednou z hlavních architektových myšlenek bylo, že člověk dokáže žít jen s minimem věcí. I díky tomu například nepotřebuje úložné prostory. Architekt chce ukázat, že se dá bydlet prostě, ale přitom elegantně.

Inspirací bylo Japonsko

„Inspirací bylo právě Japonsko, kde lidé žijí bez nároků na velký prostor. I u nás by se dalo žít skromněji, aniž bychom se obklopovali věcmi a co nejšetrněji k přírodě, s minimem nároků na energie. Chceme tento styl propagovat a ukazovat možnou cestu,“ představuje Stolín svoji filozofii.

I když oba domy stále testuje - jde zatím o stavbu experimentální - už teď se podle něj osvědčily.

„Tepelné vlastnosti jsou velmi dobré. V létě se nepřehřívají, v zimě se zase dají úplně jednoduše a levně vytopit,“ hodnotí architekt.

Interiéry domů jsou rozdílné jako jin a jang, jako temnota a světlo. Zatímco interiér ateliéru je bílý, v obytném domě má netradičně černou barvu.

„V černém se bude topit jen dřevem. Chceme zjistit, jak nejvíc ušetřit na energii. Každý dům také vytváří úplně jinou atmosféru. V černém interiéru je zvláštností velké okno, které působí jako promítaný obraz. Napadají tam člověka inspirativní myšlenky, člověk se tam zklidní. I teplo z kamen působí úplně jinak,“ popisuje Petr Stolín.

Dům nabízí vše, co moderní člověk k životu potřebuje. V přízemí kuchyň, komoru a obývací prostor, v patře mohou být další dva pokoje spojené lávkou.

Představou architekta je, že dům využijí mladí lidé jako rozjezdové bydlení, ideální je podle něj ale i pro starší páry.

„Je jasné, že tento typ stavby každému nesedne, ale snažili jsme se o to, aby domy zapadaly do krajiny a konstruovali jsme je s ohledem na současné trendy v architektuře,“ míní architekt Stolín.