Obžalovaného Valáška úkoloval jeho nadřízený, šéf liberecké policie Miroslav Dvořák (na snímku).

Obžalovaného Valáška úkoloval jeho nadřízený, šéf liberecké policie Miroslav Dvořák (na snímku). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soud uznal vinným exšéfa liberecké dopravní policie. Trestu ale unikl

  • 8
Vleklý případ bývalého ředitele liberecké policie Miroslava Dvořáka pokračuje. Liberecký soud uznal vinným bývalého vedoucího dopravního inspektorátu Miroslava Valáška, který dle obžaloby pomohl smazat dopravní přestupek bývalého náměstka libereckého hejtmana Martina Seppa. Soud se samotným Dvořákem bude pokračovat v lednu.

Za zneužití pravomoci veřejného činitele hrozilo obžalovanému Valáškovi až tříleté vězení. Soud mu žádný trest neuložil kvůli délce trestního stíhání.

„Brzy by to bylo šest let, to by si při maximálním trestu odseděl už dvakrát,“ zdůraznil při zdůvodnění rozsudku soudce Richard Skýba.

Oč šlo? Na Silvestra před šesti lety svištěl tehdejší sociálnědemokratický krajský radní pro dopravu Martin Sepp obcí o 49 kilometrů v hodině rychleji, než měl. Změřila a zastavila ho policejní hlídka.

Sepp krátce nato napsal tehdejšímu policejnímu řediteli Dvořákovi textovou zprávu. A za další chvíli zatelefonoval bývalý vedoucí dopravního inspektorátu Valášek policejní hlídce. Ta nechala Seppa odjet.

Obžaloba později Miroslava Valáška vinila z toho, že napomohl přestupek zamést pod koberec.

Odposlechy Valáška byly nezákonné, tvrdila obhajoba

Skýba ale odmítl návrh obhájce, aby Valáška zprostil obžaloby, protože nešlo o trestný čin. Obhajoba navíc poukazovala na nezákonnost odposlechu Valáška.

Podle soudce bylo rozhodující, že tehdejší politik Sepp překročil rychlost o téměř 50 kilometrů v hodině a že mu policisté nezadrželi řidičský průkaz.

„Bohužel to, že si myslel že je náměstek a může si dovolit cokoliv, je tady zcela flagrantní. Svědčí to o tom, jací lidé se v politice vyskytují a jaké mají vlastnosti. Hamižnost, prospěchářství a nedotknutelnost,“ pronesl soudce ve zdůvodnění rozsudku.

„Obžalovaný jednal pod velkým tlakem“

Samotný státní zástupce navrhoval pro Valáška buď symbolický trest obecně prospěšných prací, nebo upuštění od potrestání.

„Vycházíme z toho, že obžalovaný Valášek skutečně jednal pod velkým tlakem svého nadřízeného Dvořáka. Samozřejmě chybně vyhodnotil závažnost situace a podvolil se tomu nátlaku, což ho přivedlo před soud,“ řekl státní zástupce Petr Hořín. „Musel si ale být vědom, že rozkaz byl nezákonný,“ řekl státní zástupce Hořín v závěrečné řeči.

Rozsudek ještě není pravomocný, obžalovaný Valášek se rozmýšlí, jestli se odvolá.

Tím, že soud po šesti letech upustil od potrestání, na Miroslava Valáška se teď hledí, jakoby nebyl odsouzen.

„Už ale nemůže nikdy žádat případnou náhradu škody, jaká by mu náležela, kdyby byl pravomocně zproštěn. Za těch šest let, co byl stíhaný, se to na něm podepsalo přinejmenším psychicky,“ upozornil Valáškův obhájce Milan Strnad.