Žloutenka typu A se přenáší především dotykem, špinavýma rukama, ale i nepřímo třeba znečištěnou vodou nebo potravinami.

Žloutenka typu A se přenáší především dotykem, špinavýma rukama, ale i nepřímo třeba znečištěnou vodou nebo potravinami. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Epidemie žloutenky sílí. Nakažených na Jablonecku přibývá

  • 5
Jablonec je stále v sevření epidemie žloutenky typu A. Za poslední měsíc onemocnělo dalších 35 lidí. Hygienici už zjistili přes čtyři stovky lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými. Zatím ale nevědí zdroj nákazy.

Od loňského srpna do uplynulé středy onemocnělo v Jablonci a okolí tímto virovým zánětem jater již 165 lidí. Epidemiologové navíc zajistili 459 osob, které byly v kontaktu s nakaženými, 457 lidí pak bylo proti žloutence typu A naočkováno.

„Krajská hygienická stanice intenzivně pátrá po zdroji a cestě přenosu. Hygienici vykonávají zvýšený zdravotní dozor ve stravovacích zařízeních, provozovnách péče o pleť, sociálních zařízeních a kontrolují zásobování vodou,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

Epidemie propukla už loni

Na Jablonecku epidemie propukla loni. Původní předpoklad, že pocházela ze sezónního ovoce prodávaného na místním tržišti, se nepotvrdil.

„V období od loňského listopadu do letošního srpna dominovalo šíření nákazy mezi uživateli drog, například marihuany, alkoholu, ale i u squaterů. Šlo o více jak 24 procent z celkového počtu nemocných,“ dodala Hozová.

Žloutenka typu A se přenáší především dotykem, špinavýma rukama, ale i nepřímo třeba znečištěnou vodou nebo potravinami.

„Nejčastějšími příznaky žloutenky typu A jsou zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava, rýma, kašel, zánět spojivek, nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, jindy naopak zácpa, nadýmání. Vzácněji dochází kloubním otokům a bolestem a ke svědění kůže i vyrážce,“ vypočítala Jana Prattingerová z Krajské hygienické stanice v Liberci.