Zákaz pro používání pyrotechniky platí od okresního přeboru až po nejvyšší ligu. Ilustrační snímek

Zákaz pro používání pyrotechniky platí od okresního přeboru až po nejvyšší ligu. Ilustrační snímek | foto: AP

Fanouška na ženském fotbalu spálila dýmovnice. Vrtulník přistál na hřišti

  • 11
Vrtulník záchranné služby vyhnal ze hřiště fotbalistky Slovanu Liberec a Baumitu Jablonec. Helikoptéra přiletěla pro domácího fanouška, který si sežehl břicho dýmovnicí. Druholigové derby se hrálo v sobotu ve Stráži nad Nisou.

"Muž měl popáleniny druhého stupně," řekla krajská mluvčí záchranné služby Lenka Markovičová. "Asi dvacetiletého fanouška jsme transportovali na traumatologii do liberecké nemocnice."

Helikoptéra do Stráže nad Nisou letěla, protože záchranka přijala hlášení o těžkých popáleninách. "Předpokládali jsme, že fanouška dopravíme přímo do kliniky pro léčbu těžkých popálenin v Praze Vinohradech," dodala Markovičová. "Zranění se ale neukázalo tak vážné, jak se zdálo přímo na místě."

Podle mluvčí liberecké nemocnice Barbory Silné šlo nakonec jen o lehčí popáleniny a stačilo na ně ošetření na traumatologii.

Vedoucí ženského družstva Slovanu Antonín Lukáč něco podobného při fotbale nikdy nezažil. "Kluk si propálil tričko," konstatoval Lukáč. "Když se mu to stalo, šel si ještě pro pivo."

Vrtulník přistál nečekaně během zápasu

O příletu vrtulníku nevěděl ve Stráži nad Nisou ani jeden z týmů. "Hráli jsme, vrtulník obkroužil Stráž a najednou bez varování začal přistávat na hřišti," upozornil Lukáč. "Holky utíkaly ze hřiště. Vrátily se tam až po odletu vrtulníku, ale zápas už pouze dohrávaly. Víc než na fotbal myslely na vrtulník."

Helikoptéra usedla na rohu velkého vápna po půl jedné odpoledne. Před přistáním vedly fotbalistky Slovanu nad slabým Jabloncem 7:1. Po šoku ze vzdušné záchranné akce už žádný gól nepřidaly.

Zákaz pro používání pyrotechniky platí od okresního přeboru až po nejvyšší ligu. Pokud ho fanoušci poruší, hrozí jim v krajním případě u soudu trest za výtržnictví. Při zápasech nižších soutěží na malých stadionech však světlice, dýmovnice, petardy a další pyrotechniku nekontroluje takřka nikdo.

Pašování dýmovnic je zakázané

"Na domácích zápasech nás povzbuzuje deset dvacet fanoušků a při důležitých utkáních ještě víc," podotkl Lukáč. "Jsme rádi, díky nim je lepší atmosféra."

Pašování dýmovnic, světlic nebo petard na fotbalové stadiony nedokážou zabránit ani speciálně vycvičení pořadatelé v první lize. Například na utkání Jablonce v Hradci pronesl hostující fanoušek dvě světlice ve spodním prádle. Před několika lety lety je ukryl do takzvaných boxerek.