Multižánrový festival Všudybud dostal do zastupitelů výjimku.

Multižánrový festival Všudybud dostal do zastupitelů výjimku. | foto: Archiv festivalu Všudybud

Festival v České Lípě ohrožovala vyhláška, od zastupitelů dostal výjimku

  • 10
Může se v létě dělat hluk do druhé hodiny ranní, nebo jen do půlnoci? O to se teď přou v České Lípě. Důvodem je schvalování Obecně závazné vyhlášky o rušení nočního klidu. Každý, kdo pořádá nějakou venkovní akci, jejíž průběh se protáhne přes desátou večerní, musí zastupitele požádat o výjimku.

Kdo výjimku nedostane, musí produkci v deset večer vypnout. Což je například pro hudební festivaly likvidační.

Hádka českolipských zastupitelů se strhla právě kvůli multižánrovému hudebnímu festivalu s dvanáctiletou tradicí Všudybud, který se koná v červnu na vodním hradu Lipý. Každoročně jej navštíví přibližně tisícovka lidí.

Opozice i koalice navrhovaly jiný čas ukončení produkce a v jednu chvíli to vypadalo, že festival nedostane výjimku žádnou, a tím pádem by musel utichnout v deset hodin večer, jako jakákoliv jiná hlasitá produkce ve městě. Což by v podstatě znemožnilo jeho konání. Až pár minut před koncem jednání zastupitelů přehlasovala opozice koalici. Potřebovala k tomu hlasy dvou koaličních zastupitelů.

„Pokud teď budeme hlasovat o jakémkoliv jiném čase, hlasujeme proti festivalu,“ upozornil Tomáš Martínek (Piráti).

„Měli jsme namále,“ oddychl si jeden z pořadatelů a zároveň dramaturg Všudybudu Jiří Gottlieber poté, co prošel původní návrh, aby festival končil v pátek 9. června v jednu hodinu ráno, v sobotu pak dvě hodiny po půlnoci. „Bez téhle výjimky by lidi o festival přišli, my bychom ho prostě nepořádali a byli jsme rozhodnutí festival prostě zrušit,“ doplnil.

„Jedná se o unikátní multižánr, kde vystupují všichni, kdo něco umí, od pankáčů, přes elektroniku, metal, japonskou hudbu, děti ze ZUŠky a další umělci,“ hájil festival zastupitel Tomáš Vlček (Starostové).

Festival by přišel o svou filozofii

Proč je pozdní hodina nočního klidu pro Všudybud tak podstatná? Gottlieber to vysvětluje tím, že většinu kapel má již nasmlouvaných a kdyby musel produkci omezit například do půlnoci, některé interprety by bylo nezbytné vyškrtnout. A protože je Všudybud přehlídkou zpravidla lokálních kapel a několika málo hvězd, přišli by lidé o vystoupení svých „krajanů“.

Což by v důsledku popíralo filozofii festivalu, kterou je propagace českolipských kapel. „V létě je světlo do půl desáté, takže kapely by si vlastně po tmě vůbec nezahrály. A je třeba si uvědomit, že řada lidí chodí na festival až večer, když není takové vedro,“ zmínil Jiří Gottlieber.

Odložit hlasování o výjimce do dalšího zastupitelstva by podle něj nešlo. Je totiž nařízené až na duben, což je pro změny v dramaturgii festivalu pozdě. I to bylo kritikou opozice.

„Vyhláška má být stručný, jasný obecný text, teď je z ní trhací kalendář, pořadatelé jsou v nejistotě, neboť nemají logicky zkušenost ze zastupitelstva, a myslí si, že si podají žádost a do měsíce vědí. Takhle ale, když se špatně trefí, jim nemusí ani tři měsíce stačit,“ vypočítává Tomáš Vlček.

Starostka: Přeji lidem klidný spánek

Starostka České Lípy Romana Žatecká navrhovala u všech žadatelů, aby jejich akce končily o půlnoci. Týkalo se to nejen Všudybudu, ale například i Muzejní noci, Městských slavností nebo Jóga festivalu.

„Podle telefonátů lidí, kteří jsou v noci rušeni hlukem, vím, že půlnoc je zlomová. Do té doby lidé hluk tolerují, ale pak už chtějí spát,“ vysvětluje starostka. Že byl její návrh přehlasován, jí nevadí. „Byl z toho trošku populistický candrbál. Já přeji kulturním akcím ve městě, ale stejně tak přeji i spánek lidem,“ dodala.

Menší štěstí než Všudybud měl podobně kultovní metalový Agressive fest. Vůči němu zastupitelé tak shovívaví nebyli, navrhovanou výjimku do dvou hodin ranních nedostal. Kytary musí utichnout o půlnoci, což vyvolalo v komunitě fanoušků festivalu pobavené zděšení.

„Kolotočáři halekající na náměstí písničky Hložka s Kotvaldem můžou během městských slavností dělat rámus déle než my,“ posteskl si jeden z fanoušků na Facebooku.