Liberecká průmyslová zóna Jih je již téměř ze sta procent zaplněná.

Liberecká průmyslová zóna Jih je již téměř ze sta procent zaplněná. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Firma nabízí Liberci postavit továrny na klíč, pozemky má koupené

  • 5
Nový územní plán Liberce počítá se vznikem dalších průmyslových zón. Firma Finapra nabízí městu, že mu postaví továrny přímo na klíč. Nové haly by mohly vyrůst v prostoru slévárny v Ostašově nebo v areálu bývalého Litesu ve Stráži nad Nisou.

Nový územní plán Liberce počítá se vznikem dalších průmyslových, popřípadě nákupních zón. Kapacity těch stávajících s názvem Jih a Sever jsou takřka vyčerpány. Jako vhodná místa jsou vytipovány třeba plochy v Machníně či vedle nákupního centra Makro. Jako nejvýhodnější se však jeví varianta v Ostašově, v blízkosti letiště.

Liberecké průmyslové zóny

V současnosti jsou v Liberci dvě průmyslové zóny - Jih a Sever.

Na Jihu byla během let 2001 a 2002 započata výstavba prvních výrobních závodů. V současné době je zóna téměř plně obsazena investory. 

Sever je průmyslovou zónou ze dvou třetin. Jednu tvoří obchodní řetězce.

Právě zdejší areál vlastní Finapra. Podle společnosti je po zónách poptávka, s výstavbou a rekonstrukcí areálu chce začít co nejdříve. Městu ho chce postavit takřka na klíč.

"Jsme schopni připravit celou průmyslovou zónu. Navíc je plocha v Ostašově již v novém územním plánu jako průmyslová, což je výhoda a není kvůli tomu potřeba plán měnit. Jsou tu i inženýrské sítě, a tak nepotřebujeme investovat například do nových trafostanic. Výhodou je blízkost železniční vlečky, takže by se náklad mohl přepravovat po kolejích," vysvětluje Luboš Koutník, ředitel divize realit společnosti Finapra.

Nějaké investice však přeci jen budou potřeba. Požadavky investorů jsou čím dál náročnější. "Některé haly musíme zbourat. Nevyhovují například rozměry vjezdů do nich, dříve se totiž třeba nepočítalo s kamionovou dopravou. Jiné se musí zateplit," doplňuje Koutný.

Další továrny jsou zbytečné, tvrdí provozovatel stávajících zón

Kromě deseti hektarů v Ostašově vlastní firma i areál bývalého Litesu ve Stráži nad Nisou. Zde má pět hektarů. "Přemýšlíme, že zónu tady rozšíříme a odkoupíme i další pozemky kolem. Myslím, že se investoři pohrnou," dodává Koutný.

Liberecká průmyslová zóna Jih je již téměř ze sta procent zaplněná.

Podle Pavla Koudelky, technického ředitele Investorsko inženýrské společnosti, která ve městě provozuje a vlastní průmyslové zóny Jih a Sever, jsou však další továrny zbytečné.

"Dvě zóny na stotisícové město jsou maximum, co Liberec může zvládnout," myslí si ředitel a podotýká, že vybudovat v dnešní době další průmyslovou plochu není správná cesta.

Přesto se v případě zelené dalším továrnám jeví nejvýhodnější právě Ostašov. "Ze všech míst je asi nejlepší, ale obávám se, že nakonec se od této varianty bude muset odstoupit," hovoří architekt Jiří Plašil z projektového ateliéru SAUL, jenž se podílel na tvorbě územního plánu.

Proč? V lokalitě se totiž nachází zemědělská půda, která je chráněná.