Firmu Teneo živí také zbrojní program.

Firmu Teneo živí také zbrojní program. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Opuštěnou textilku koupila firma, kterou živí ropná pole nebo obrněnci

  • 7
Smutnou cestu k ohyzdné ruině opustila jedna z největších zkrachovalých továren v Libereckém kraji. Bývalou obří přádelnu Seby T ve Smržovce koupila firma Teneo, která žije i z armádních zakázek a své konektorové spoje vyváží do celého světa. Za opuštěnou textilku dala v dražbě 4,5 milionu korun.

Konektorové spoje pro obrněné transportéry, vrtulníky, ropné plošiny, doly nebo železniční dopravu dělá Teneo těsně vedle prázdné přádelny - v dřívější mechanické dílně Seby.

"K majitelům Tenea mám hluboký obdiv a úctu," řekl Pavel Svárovský, bývalý mistr v opuštěné přádelně.

"Chovají se tak, jak by se podnikatelé chovat měli. Ze staré ošklivé mechanické dílny udělali firmu západního střihu, kde vládne dokonalý pořádek," dodal Svárovský.

Jednatel Tenea Miloš Šikola uvedl, že firma koupila bývalou přádelnu, aby se mohla dál rozvíjet. "V naší továrně nám už chybí prostor," dodal Šikola. "Opuštěná textilka nám ho nabízí dostatek a není úplně ve špatném stavu."

Šikola neslibuje, že do roka dá Teneo v koupené továrně práci sto lidem. "Už v květnu bychom tam ale rádi sestavovali dlouhé, šedesátimetrové kabely, což v našich současných dílnách nejde," prohlásil Šikola.

Do bývalé textilky teče a v zimě je tam led

Bývalá přádelna se skládá ze dvou velkých bloků. "První, který je blíž k Teneu, ještě docela ujde," prozradil Svárovský.

"Byl tam sklad a Seba T ho jakžtakž udržovala. Druhý blok se ale dostal skoro do havarijního stavu. Do bývalé přádelny teče a když jsem se tam dostal před několika lety v zimě, schodiště pokrýval led," uvedl Svárovský.

Teneo vyvíjí a vyrábí velmi odolné konektory, díly, kabelové svazky a spínače hlavně pro těžební průmysl, pro armádní techniku, pro letectví a železniční dopravu.

Většinu své produkce firma vyváží. Skoro polovina zboží putuje do USA. Důležitým zaoceánským trhem je pro Teneo rovněž Japonsko.

Firma získala zakázku pro ropná pole u Barentsova moře

V Evropě odebírají výrobky ze smržovské továrny zejména Polsko a také Německo, Francie, Dánska, Slovensko, Maďarsko a Rusko. V Africe se Teneo pokouší prosadit do JAR, Libye a Alžíru.

"Naše roční tržby se pohybují mezi sedmdesáti a osmdesáti miliony korun," konstatoval Šikola.

V poslední době se Teneo hodně poohlíží po ruském trhu. Získalo tam nedávno kontrakt na ropných polích na pobřeží Barentsova moře, kde teploty klesají až k minus čtyřiceti stupňům.

V Polsku se Teneo "chytá" v měděných dolech u Vratislavi a velké obchody dělá  s polskou armádou. Zbrojní program firmy se zaměřuje například na lehké obrněné transportéry nebo dopravní vrtulníky.

Výrobky z Tenea se uplatňují také ve slavných českých proudových bitevních letadlech L 159.

Starosta: Firma udělala z ruiny prosperující továrnu

Vstup Tenea do zchátralé přádelny potěšil starostu Smržovky Marka Hotovce. "Těší mě, že opuštěnou textilku vydražila firma, která něco dokázala, a ne nějaká rychlokvaška, co lepí výrobu, jak se dá," prohlásil Hotovec.

"Teneo jsem si mohl prohlédnout a měl jsem z toho příjemný zážitek. Z ruiny dokázali udělat nádhernou prosperující továrnu," poznamenal Hotovec.

Teneo získalo bývalou mechanickou dílnu před dvanácti lety a na rekonstrukci obdrželo z Evropské unie dotaci zhruba dvacet milionů korun.

Dává práci 68 lidem. Firmu vlastní čtyři společníci. "Ještě ani jednou jsme si nerozdělili zisk," poznamenal Šikola. "Celý ho vracíme do výroby."

Nového majitele našla v dubnu i další bývalá textilka Seby T. Opuštěnou tkalcovnu ve Smržovce koupila místní firma Pneu-Peterka.