(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Frýdlantska se zdražení vody nedotkne, vodárny nemají cizího vlastníka

  • 1
Obyvatelé Frýdlantského výběžku se nemusejí obávat velkého zdražení vody. To zřejmě nastane kvůli rozhodnutí EU nedat České republice 10 miliard korun na stavbu čističek odpadních vod. Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) ale má tuzemské majitele a citelné zdražení vody se jí nedotkne.

"Akcionáři naší společnosti jsou města a obce z Frýdlantského výběžku, takže se nás poplašné zprávy o tom, že EU peníze na tyto účely nedá, pravděpodobně netýkají. Zatím mám ovšem jen kusé informace. Mělo by se to však týkat jen vodárenských společností, které vlastní cizí firmy a jejichž zisky odcházejí z regionu," uvedl ředitel FVS Petr Olyšar.

Peníze do oprav

Mezi plánované investice Frýdlantské vodárenské společnosti patří úpravna vody ve Frýdlantu a Novém Městě pod Smrkem, každá za 200 milionů korun (300 milionů slíbeno od EU).

Dále to bude rekonstrukce čistírny odpadních vod ve Frýdlantu, která bude stát podle starosty Dana Ramzera 60-80 milionů korun a kanalizace v Raspenavě, která se napojí na čistírnu ve Frýdlantu (hradí město) za 400 milionů korun.

EU definitivně odmítla proplatit České republice deset miliard korun, které měly být použity na stavbu nejmodernějších čističek odpadních vod. Chybějící peníze se promítnou převážně v dražším stočném, protože firmy budou muset nová zařízení platit ze svého a cenu rozpočítají samozřejmě mezi své zákazníky. (více na toto téma čtěte zde)

To se netýká Frýdlantské vodárenské a dalších asi deseti procent podniků v ČR, které nemají zahraniční vlastníky. Takovým je například Severočeská vodárenská společnost, jejíž předseda představenstva Petr Skokan předpověděl, že voda bude příští rok dražší nejméně o 7,5 procenta a dál poroste.

"Tohle nám nehrozí. Vodné kvůli investicím do dvou úpraven vody ve Frýdlantu a Novém Městě pod Smrkem zvýšíme o 20 procent, ale bude to rozložené do tří až čtyř let. Stočné zatím zvýšíme jen o vyšší provozní náklady jako elektrický proud," vysvětlil předseda představenstva FVS Dan Ramzer.

Lidé mají zájem o vlastní studnu

Podle něj se obyvatelé regionu nemusí významného zdražování vodného a stočného obávat. "Je to důsledek rozumného rozhodnutí nepřizvat tzv. strategického partnera, který by zisky odváděl do ciziny. My vše, co vyděláme, vracíme do obnovy našich zařízení," dodal Ramzer.

Pravděpodobné velké zdražení vody, o kterém se začalo kvůli rozhodnutí Evropské unie mluvit, okamžitě zaznamenaly firmy zabývající se vrtáním studní na pitnou vodu.

"Zájem o naše služby roste. Stále častěji se na nás obracejí fyzické osoby, ale i firmy, které mají velkou spotřebu vody. Studna pro střední rodinný dům se zaplatí za pět až šest let, pro velkou firmu i během několika měsíců," vysvětlil majitel liberecké studniční firmy Noiger Václav Mlčoch.

O tom, že zájem o tyto služby bude stále větší, hovoří fakt, že do šesti tisíc kubíků vody ročně z vlastní studny se neplatí nic, každý další kubík stojí jen dvě koruny.