Trio podvodníků využívalo sociálně slabé k podvodným úvěrům. (ilustrační snímek)

Trio podvodníků využívalo sociálně slabé k podvodným úvěrům. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Gang zneužíval chudé k podvodům, vytáhl z bank přes milion korun

  • 0
Liberečtí kriminalisté rozkryli gang specializovaný na úvěrové podvody. Trio zločinců za pomoci nastrčených 'bílých koní' požádalo o úvěry za 3,3 milionu korun, banky jim vyplatily zhruba třetinu. Trojlístek pro své podvody zneužíval sociálně chudé z Frýdlantského výběžku.

"Kriminalisté zadrželi a následně obvinili dva muže ve věku 43 a 50 let a čtyřicetiletou ženu. Svojí trestnou činností si přišli na více než milion korun," řekla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Tříčlenné skupině hrozí za podvod až osmileté vězení, bez následků však nebudou ani nastrčení prostředníci.

"Hlavního organizátora soud poslal do vazby, respektoval návrh státního zástupce," uvedl mluvčí okresního státního zastupitelství Petr Hořín. Šéf skupiny, padesátiletý muž, navíc čelí obvinění z vydírání, krádeže a loupeže. Některé z prostředníků totiž nutil k uzavření úvěrů i pod pohrůžkou násilí nebo jej skutečně použil.

Podvodné úvěry

Policisté zadokumentovali 22 případů podvodně sjednaných úvěrů. Podvodníci 'vytáhli' z bank v průběhu roku 2009 přes jeden milion korun. Částka mohla být nakonec třikrát vyšší, některé z úvěrů však banka zamítla.

Jedná se o rozsáhlou kauzu. Kriminalisty na ni upozornila pobočka jedné z libereckých bank. Jejím pracovníkům začalo být podezřelé, že řada klientů, kteří uzavřeli v roce 2009 úvěrové smlouvy, předložila shodné potvrzení o zaměstnání a příjmu u téhož zaměstnavatele. Všichni navíc úvěr vyčerpali a neplatili splátky.

Pátrání rozjeli liberečtí kriminalisté, kteří rozkrývají hospodářské delikty, loni v březnu. Na případu spolupracovali i s kolegy z odboru hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství. Zaměřili se na lidi, kteří uzavřeli úvěrové smlouvy.

A začali se také zajímat o zdroj, který dával potvrzení o zaměstnání. V průběhu vyšetřování zjistili, že žadatelé o úvěry působili v pozicích 'bílých koní'. Možnost uzavřít úvěrovou smlouvu jim obvykle nabídl muž kolem padesáti let. Ten jim také zajistil falešné potvrzení o zaměstnání.

Banka bude chtít peníze vymáhat

"Prostředníkem, který šel žádat o úvěr, byl většinou někdo z Frýdlantského výběžku, kde je vysoká nezaměstnanost. Šlo o lidi bez práce nebo sociálně slabé," přiblížila policejní mluvčí.

Prostředníkům skupina opatřila potvrzení o zaměstnání a výši příjmu. Díky tomu získali peníze v hotovosti, které pak předali hlavnímu organizátorovi skupiny. Za jejich službu dával prostředníkům jen zlomek. Pokud mu například prostředník přinesl osmdesát tisíc, dostal za 'odměnu' tisícikorunu.

Hlavnímu pachateli výrazně pomáhal jednatel jisté firmy. Ten podle požadavků šéfa skupiny vystavoval falešná potvrzení o zaměstnání a výši příjmu právě ve společnosti, jíž byl jednatelem. Žadatelé o úvěr u něj nikdy nepracovali. Lhal však i pracovníkům banky, pokud si skutečnosti telefonicky ověřovali.

Obviněná žena z trojlístku pachatelů zase vyhledávala lidi, kteří budou ochotní požádat u banky o úvěr. Gang pak vždy navedl prostředníky na konkrétní pobočku banky, kde většinou požádali o úvěr ve výši 100 tisíc korun.

Ani prostředníci se nevyhnou stíhání. "I když byli ke svému jednání přesvědčeni, byli svéprávní občané. A vědomě se dopustili nezákonného jednání, pro které byli již postaveni před soud. Banka po nich bude s největší pravděpodobností poskytnuté peníze vymáhat," podotkl státní zástupce Hořín.