V zaplněném tanvaldském kině proběhlo vzrušené jednání zastupitelstva. Šlo o...

V zaplněném tanvaldském kině proběhlo vzrušené jednání zastupitelstva. Šlo o plány na výstavbu geotermální elektrárny v centru města. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Hlas lidu vyhrál. Tanvald hlubinný vrt kvůli elektrárně v centru nechce

  • 21
Jako když se v roce 1977 promítaly Čelisti, tak bylo ve středu nacpané kino v Tanvaldě. Lidé však teď hltali skutečný thriller. Mohl by se jmenovat Necháme si kvůli stavbě geotermální elektrárny navrtat centrum města? Zastupitelstvo nakonec řeklo, že ne.

Zapomněli na Čarodějnice, oželeli semifinále poháru mezi fotbalisty Sparty a Jablonce. V hlavě měli pouze geotermální elektrárnu, kterou chce v Tanvaldě mezi jejich domy postavit společnost Entergeo. Na městské zastupitelstvo, kde se o ní rozhodovalo, dorazilo čtyři sta lidí.

Na petici proti elektrárně, jež by brala horkou vodu z vrtu hlubokého až pět kilometrů, se podepsalo přes 1 400 obyvatel Tanvaldu a dalších sedm set lidí odjinud.

Ředitel Entergea Zbyněk Šonka čelí v tanvaldském kině dvě hodiny masáži, během níž jen málokterý řečník najde nějaká plus na elektrárně v opuštěné textilce v centru města. Občas padne nějaká podpásovka, Šonkovy první věty však rozmetají dosud vcelku kultivovanou rozpravu napadrť. "Vyjádřil bych se ke kydancům, co tady zazněly," říká v druhé větě a jakoby hodil červený hadr před býka.

Z hlediště letí první nadávky. Starosta Petr Polák však své spoluobčany uklidní. Aby ne, město vede už dvacátý čtvrtý rok. "Argumenty odpůrců elektrárny jsme vyvrátili," pokračuje nevraživostí osprchovaný Šonka. "Stojí proti sobě domněnky autorů petice a tisíce stran odborných studií."

Lidé se bojí hlavně otřesů půdy

Lidé se bojí hlavně otřesů půdy při vrtání do žulového masivu pod městem. Hlavami se jim honí i otázka, jestli by porušená zemská kůra neměla zhoubný vliv při zemětřesení. Tanvald leží v seismicky klidnější oblasti, v roce 1901 ho však postihlo zemětřesení o síle zhruba pěti stupňů Richterovy stupnice. Hýbal se nábytek, na některých domech se objevily praskliny.

Před zaplněné kino předstupují i dva geologové. Petr Nakládal dělal studii, jež geotermální elektrárnu v Tanvaldě doporučila. Vladimír Bělohradský se naopak staví na stranu autorů petice. Geotermální elektrárna v centru města mu nepřipadá vhodná. "Tanvaldsko je tektonicky živá oblast," prohlašuje Bělohradský. V Jizerských horách pracuje padesát let.

Ani Nakládal by nedal za elektrárnu ruku do ohně. S velmi vysokou pravděpodobností prý Tanvald neohrozí, leč "matička příroda se někdy chová jinak, než předpokládají vědci ve svých studiích".

Ale zpátky od slov odborníků ke výbušným "kydancům". Poté, co se k nim Šonka uchýlil, se zvedla tanvaldská učitelka Eva Ježková. "Považujete nás za stádo blbců!" vyčetla řediteli Entergea. Šonka po skončení městského zastupitelstva MF DNES řekl, že se petičníkům podařilo "lidí zblbnout".

Nechceme být pokusnými králíky v kleci investora

Lída Hlaváčková o pár desítek minut dříve prohlásila, že její syn žije ve Švýcarsku a po průšvizích v Basileji nebo Curychu se pokračuje s geotermálními elektrárnami pouze v neobydlených oblastech. Šonka kontruje, že v holandském Haagu stojí geotermální elektrárna v obytné zóně vedle rychlodráhy a nejsou s ní problémy.

Jaroslav Mikš z petičního výboru upozorňuje na malé zkušenosti Entergea s geotermálními elektrárnami. "Nechceme se stát pokusným králíkem v kleci investora," dodává. Městské zastupitelstvo nakonec souhlasí s jeho návrhem, aby výstavbu geotermální elektrárny zavrhlo jako nebezpečný experiment.

"Nemůžeme elektrárnu zakázat, ale stavební a báňský úřad by měly k našemu rozhodnutí přihlédnout," konstatuje Polák.

Entergeo se nevzdává. "Všechny posudky dopadly v náš prospěch," vysvětluje Šonka. "Co se stalo v Tanvaldě, mi připadá, jako kdyby někdo udělal řidičák a lidé by ho nechtěli pustit do auta, poněvadž by se báli, že bude jezdit moc rychle."