Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Policejní inspekce stíhá vysoce postaveného důstojníka z Liberce

  • 0
Další vysoce postavený liberecký policista se dostal do střetu se zákonem. Důstojníka zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů. Viní jej ze dvou trestných činů.

„Bylo zahájeno trestní stíhání jednoho příslušníka z krajského ředitelství policie v Liberci pro trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací,“ uvedla Radka Sandorová, mluvčí GIBS.

Vyšetřování probíhá na svobodě. V souvislosti s tímto případem stíhají policisté i jednoho civilistu, který policistu zřejmě navedl, aby do databáze nahlédl.

Informaci potvrdila i mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

„Před několika dny jsme z Generální inspekce bezpečnostních sborů obdrželi informaci o obvinění policisty z krajského ředitelství. Bylo zahájeno řízení ve věcech služebního poměru o zproštění výkonu služby. Než bude ukončené, byla obviněnému policistovi nařízena dovolená,“ sdělila mluvčí.

V minulosti se před soud dostalo za stejný čin hned několik libereckých policistů.

Další případy neoprávněného lustrování

Osobní údaje civilních osob podle obžaloby neoprávněně lustroval například nadpraporčík Jan Fiala. Hledal informace v Centrální evidenci občanů, v Centrálním registru vozidel nebo databázi Kontrola.

Jeho zjištění se pak dostávalo k soukromým detektivům, kteří s policií v minulosti spolupracovali. Fiala se ale hájil tím, že si jen ověřoval informace, které od soukromých detektivů dostal.

Za neoprávněnou lustraci v policejní databázi dostal roční podmíněný trest s odkladem na patnáct měsíců bývalý vedoucí obvodního oddělení v Liberci Marek Ducháček.

Také on v ní hledal informace pro soukromého detektiva, dokonce pro stejného jako jeho kolega Fiala. Na jeho pokyn zjišťoval, zda nejsou konkrétní lidé v pátrání nebo zda mají čistý trestní rejstřík. Ducháčkovi nepomohlo ani dovolání k Nejvyššímu soudu, který trest potvrdil.

Snad nejznámějším obviněným vysoce postaveným policistou v kraji byl Miroslav Dvořák, bývalý ředitel krajské policie. Ten nakonec po několika letech soudních procesů odešel s dvouletým podmíněným trestem s odkladem na čtyři roky za korupci.

Podle spisu obžaloby si měl exředitel liberecké policie říci v roce 2009 o úplatek čtvrt milionu korun. Šlo o projekt umisťování radarů pro měření rychlosti u škol v Libereckém kraji.

Jako důkaz posloužily odposlechy Dvořáka, on sám o nich ale tvrdil, že jsou zmanipulované. Už předtím si exředitel vyslechl osmnáctiměsíční podmíněný trest za zneužití pravomoci úřední osoby.