Stavbaři obnovili vchod z restaurace do Gutembergovy ulice, aby lidé nemuseli...

Stavbaři obnovili vchod z restaurace do Gutembergovy ulice, aby lidé nemuseli chodit přes recepci. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Grandhotel Zlatý lev vrací rekonstrukce do doby Franze Josefa I.

  • 3
Už ve druhé polovině léta dostanou Liberečané a hosté Clarion grandhotelu Zlatý lev šanci posedět si na terase s balustrádou a secesními světly pod proužkovanou plátěnou markýzou a kochat se pohledem na protější park a Redernovský zámeček. Přesně jako za dob Rakouska-Uherska.

 „Chceme, aby hotel vypadal jako v roce 1906, kdy ho slavnostně otevíral císař František Josef I. a kdy byl jedním z nejluxusnějších hotelů v Rakousko-Uhersku,“ těší se ředitel Miroslav Souček.

Na cestě k tomu už udělali stavbaři řadu kroků. Obnovili například obloukovitý vchod do restaurace přímo z ulice, který při rekonstrukci koncem 50. let komunisté nechali zazdít. Ubourali přístavbu vedle schodiště a shodili balkon nad vchodem.

Vrhli se do vestibulu vedle restaurace, kam se vrátí původní knihovna oddělená od jídelny zásuvnými obloukovitými dveřmi. A mohutně se činí i v tanečním sále zadním traktu budovy, který dostane zpět kabaretní pódium, nové látkové tapety a parkety a balkony. V budoucnu se tu budou odehrávat menší plesy, konference a možná se sem vrátí i kabaret.

Celkem vyjde přestavba na 64 milionů korun

„Opravy nejsou levné. Jen sál vyjde na třicet milionů korun. Jsme ale přesvědčeni, že to stojí za to, protože Liberec získá zpět nádhernou budovu,“ upřesňuje Souček.

Celkově se cena oprav vyšplhá na 64 milionů. Zatímco vestibul a knihovna budou dokončené třetí týden v červenci, terasa s balustrádami v první dekádě srpna a plesový sál opustí řemeslníci koncem listopadu.

„Jdeme po etapách, ale už Silvestr bude v novém, vlastně ve staronovém,“ doplňuje Souček.

Moc dobových dokumentů nezbylo

Podle něj si přípravy na přestavbu vyžádaly tři a půl roku. „Ptali jsme se památkářů, hledali na starých fotografiích, v archivech a dobových dokumentech, abychom se původnímu vzezření co nejvíce přiblížili,“ popisuje Souček.

Moc fotografií ale nezůstalo. Většinou se ztratily, nebo byly rozkradené. V letech 1956-1959 prošel hotel necitelnou přestavbou, kdy řada cenných secesních prvků zmizela, jako například štuky na průčelí. Objevili je stavbaři až nyní. Jejich předchůdci je jen překryli. „Neotloukli je, takže jsme je mohli obnovit,“ upřesňuje Souček.

Podle něj se sice hotel vrací zpět do secesní podoby, ale s novými technologiemi. „Chceme tak citlivě skloubit staré s novým,“ dodává ředitel.

Liberečtí památkáři přestavbě fandí.

„Jsme rádi, že k tomu tak přistoupili, i když by nemuseli, protože budova není památkově chráněná," říká referent památkové péče libereckého magistrátu Jaroslav Badalec.

„Je to unikátní stavba, která nese jasný podpis svého stavitele Antona Worfa. Žádný takový objekt v Liberci nenajdete. Cenný je polohou a třeba bohatou štukovou výzdobou na průčelí s motivy lvích těl a hlav a rostlinným dekorem.“