S tržnicemi si Harrachov poradil. S chátrajícím hotelem Hubertus zatím ne.

S tržnicemi si Harrachov poradil. S chátrajícím hotelem Hubertus zatím ne. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Harrachově vykázali z centra města nevzhledné vietnamské tržnice

  • 0
Vietnamské tržnice zmizely z Harrachova, největšího zimního rekreačního střediska v Libereckém kraji. Hyzdily ho v samém centru města - před restaurací Praha nedaleko od radnice a poblíž hotelu Skicentrum.

„Zrušili jsme tržní řád z roku 2000 a domluvili se s majiteli nebo nájemci pozemků, že tam tržnice už nebudou,“ říká harrachovská starostka Eva Zbrojová.

„Prodejcům jsme nabídli jako náhradu volný prostor v bývalých garážích nad policejní stanicí. Zatím o něj nikdo neprojevil zájem.“

Podle Zbrojové trhovci buď z Harrachova odešli, nebo se přesunuli do obchodů v domech. Prodej na venkovních plochách v Harrachově nezanikne. Město si ale vyhradilo právo určovat, kde budou stánky nebo kiosky stát a co se v nich bude prodávat.

„Samozřejmě nám nevadí stánky s občerstvením pod Čertovou horou nebo v Anenském Údolí,“ upozorňuje Zbrojová.

„U hotelu Šedý vlk rádi nadále uvidíme jednou týdně pojízdnou prodejnu masa a uzenin. Jedno stálé řeznictví máme v Harrachově v marketu Norma.“

Do Harrachova se tržnice nehodí, míní ředitel

Ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec si myslí, že se velké venkovní tržnice do Harrachova nehodí.

„Řadí se mezi horská letoviska s dlouhodobě velkým jménem,“ vysvětluje Luštinec. „Do Krkonoš patří historicky obchody s vynikajícími službami, které se předhánějí v nabídce pro turisty. V alpských střediscích také žádné levné tržnice nenajdeme.“

Podle Zbrojové přibývaly v posledních letech hlasy, že tržnice Harrachovu škodí. Na druhou stranu zaznívaly občas názory, že někteří turisté v tržnicích s oblibou nakupují oblečení nebo boty na zimu a dětem věci do školy.

„Dokud lidé v Harrachově tržnice chtěli, nikdo s nimi nehnul,“ uvádí Jiří Krejčí, městský zastupitel a ředitel Sportovního areálu Harrachov.

„V poslední době ale tržnice dožívaly a nikdo nestál o jejich zachování. Je pravda, že například okolí restaurace Praha vypadá bez tržnice mnohem lépe.“

Hotel Hubertus je pro ostudu

S tržnicemi si Harrachov poradil, zůstává tam ale stále několik míst jenom pro ostudu. „Kvůli nepodařené privatizaci chátrá hotel Hubertus a nevzhledné je i jeho okolí,“ konstatuje Zbrojová.

„Nelíbí se nám ani ošklivá budova na autobusovém nádraží, které se říká Plechárna. Centrum města hyzdí dům nazývaný Duch hor.“

Hotel Hubertus, bývalá perla Harrachova, je v úpadku a jeho stav se každým rokem zhoršuje.

„Pokud víme, tak se správce konkurzní podstaty pokusí zanedlouho Hubertus prodat v dražbě,“ prozrazuje Zbrojová. „Na sousedním opuštěném pozemku, kde dříve byl hotel Sportka, chce jeden podnikatel postavit bytový dům.“

Rekonstrukce chátrajícího Hubertusu by stála desítky milionů korun. „Pokud by do něj nový majitel dal například padesát milionů, jen těžko by se mu nyní vracely zpátky,“ tvrdí Krejčí. „Ledaže by z Hubertusu udělal pro radost svou luxusní horskou vilu a přivydělával by si tam podnikáním.“