V Liberci je dnes možné zajít za hazardem na 86 míst, vyhláška jejich počet zredukuje na zhruba patnáct (ilustrační snímek).

V Liberci je dnes možné zajít za hazardem na 86 míst, vyhláška jejich počet zredukuje na zhruba patnáct (ilustrační snímek). | foto: Karel Pešek, MF DNES

Hráči najdou hazard jen v kasinech s živou hrou, schválilo vedení Liberce

  • 1
Jen v kasinech s živou hrou. Nikde jinde hráči v Liberci legálně na hazard nenarazí. Radní odsouhlasili konečnou verzi vyhlášky, která zavře klasické herny s automaty. Pokud ji schválí i zastupitelé, v platnost vejde od 1. ledna příštího roku, stejně jako nový zákon o hazardu.

„Je to nejčistší a nejjednodušší forma vyhlášky. Z možností, které městu dává zákon o obcích, jsme zvolili zákaz klasických heren. Hazard tak budou moci provozovat jen kasina. Tento krok přinese jak regulaci herních zařízeních, tak i kultivaci provozoven hazardu, od které si slibujeme nižší rizikovost,“ uvedl Tibor Batthyány (ANO), primátor Liberce.

Nově budou mít kasina i omezenou otevírací dobu. Ráno od pěti hodin do sedmi musejí mít zavřeno. Podle primátora to ale pro provozovatele není žádný problém. Dvouhodinovou pauzu využijí třeba na úklid.

Z 86 hracích míst zůstane 15

V Liberci je dnes možné zajít za hazardem na 86 míst, vyhláška jejich počet zredukuje na zhruba patnáct. Podle primátora ale nezaniknou všechny herny hned.

„Zákon nám jasně říká, že rok musíme nechat doběhnout již vydaná povolení. To znamená, že ten příští rok bude takový přechodný, kdy budou místa zanikat postupně,“ upřesnil primátor.

Na konečné podobě vyhlášky se obě vládnoucí koaliční strany, ANO i Změna, dlouho dohadovaly. „Měli jsme trochu ambicioznější cíl, ale jsem rád, že jsme se nakonec shodli,“ prohlásil Jan Korytář (Změna), náměstek primátora.

Přesto ale jejich kolega, radní a zastupitel za Změnu Josef Šedlbauer, předloží zastupitelům ještě druhý návrh. Ten počítá s úplným zrušením hazardu ve stotisícovém krajském městě. „Bránit mu v tom nemůžu, ale nevidím v tom žádnou logiku,“ prohlásil Batthyány.

Jeho náměstek Korytář ale ujišťuje, že všech dvanáct zastupitelů za jejich hnutí zvedne ruku pro návrh vyhlášky, na kterém se shodla koalice. „Osobně si myslím, že úplné zrušení hazardu nenajde mezi zastupiteli dostatečnou podporu, je to příliš radikální,“ zmínil.

Do městské kasy jdou z hazardu desítky milionů

Na odvodech z výherních hracích přístrojů přiteklo loni do městské kasy 76 a půl milionu korun, letos už se počítá s částkou o zhruba patnáct milionů nižší a v příštích letech budou tyto příjmy ještě menší.

Liberec začal vyhláškou regulovat hazard v ulicích před pěti lety. Tehdy ho mohli hráči vyhledat na 154 místech. Z tohoto počtu se bývalému vedení radnice podařilo zrušit necelých sedmdesát.