Martin Půta - hejtman Libereckého kraje

Martin Půta - hejtman Libereckého kraje | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hejtman Martin Půta: Mám čisté svědomí, žádné peníze jsem nikdy nevzal

  • 20
„To, co se kolem mě odehrává, bych nevydržel, kdybych věděl, že jsem to udělal,“ tvrdí liberecký hejtman Martin Půta. Od listopadu čelí obvinění z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Kauzu komentuje v rozhovoru pro MF DNES.

Minulý pátek jste byl poprvé od vašeho obvinění na výslechu. Jak probíhal?
Popsal jsem ze svého pohledu věci, co jsou mi kladeny za vinu. Ale vzhledem k tomu, že jsem ještě neviděl spis, dál jsem nevypovídal.

Chtěl jste bojovat všemi právními kroky. Už jste nějaké učinili?
Podali jsme stížnost, protože nám nebylo umožněno nahlédnout do spisu. Teprve vlastně v pondělí a samozřejmě ji budeme nyní doplňovat. Prostě si myslím, že pokud policie někoho obviní z trestného činu, kde je horní sazba dvanáct let, měla by mít nepochybné důkazy, že se ta věc stala. Vím, že se ta věc nestala, proto ani policie nemůže mít důkazy.

Měl jste indicie, že jste v hledáčku policie?
Není tajemstvím, že různí lidé půl roku chodili s tím, že na mě policie něco dělá. Já jsem říkal, že mám v této věci naprosto čisté svědomí, že to je hloupost a že to považuji za hru, co má situaci znejistit. Osmnáctého listopadu jsem pak byl šokovaný, když mi sdělili obvinění. Do té doby jsem nebyl ani jednou vypovídat na policii.

Čelíte obvinění z korupce a to je vážná věc.
Hlavně je to obvinění z převzetí úplatku, které se prostě nestalo. A dál je to už postaveno jako příběh vypointovaný tak, že pokud bych nechtěl, tak se nezměnily podmínky toho financování (dotace z ROP - pozn. red.), což je úplná hloupost. Je otázka, jestli ten příběh psala policie, nebo někdo jiný. O obvinění hejtmana jsme psali zde.

Oč jde v „kauze“ Půta

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta rezolutně odmítá, že by vzal jakýkoliv...

Obvinění hejtmana Půty se týká rekonstrukce libereckého kostela svaté Máří Magdaleny. Vyčleněno na ni bylo 65 milionů korun, z toho 55 milionů měla poslat Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu (ROP) Severovýchod. Opravu prováděla firma Metrostav. Celkem osm osob si kvůli kauze vyslechlo obvinění letos v dubnu, šest z nich skončilo ve vazbě. Byl mezi nimi například vedoucí liberecké pobočky ROP Bořek Machatý, manažer libereckého Metrostavu Jan Petráň i bývalý liberecký zastupitel za ODS Jiří Zeronik. Ten byl původně předsedou správní rady společnosti GEPO, jež žádala o dotaci. Šlo o rizikový projekt, k proplacení proto mělo dojít až po opravě a kontrole. Úvěr poskytl Metrostav a měl tak zájem na proplacení peněz.

Půtu policisté obvinili 18. listopadu. Podle obvinění požádali manažeři Metrostavu hejtmana, aby vlivem svého postavení předsedy Regionální rady ROP Severovýchod zajistil vyplacení dotace za údajně slíbený úplatek 800 tisíc korun.

Tvrdíte, že jste úplatek nevzal, ani vám jej nikdo nenabízel. Můžete s klidným svědomím říci, že se neobjeví důkazy ani v budoucnu?
Nevím, jak dlouho je napíchnutý můj telefon, má kancelář, mé auto nebo jestli mám doma nějaké odposlechy. Přesto mám čisté svědomí v tom, že jsem si nikdy o žádné peníze neřekl a žádné jsem nevzal. Příběh, co je v tom obvinění popsán, je prostě nesmyslný. To, co se kolem mě odehrává, bych nevydržel, kdybych věděl, že jsem to udělal.

U manažera Metrostavu se údajně našly tabulky s různými jmény a sumami. Vy na ní figurujete jako Nejvyšší a u vašeho jména je suma 800 tisíc. Jak si ji vysvětlujete?
Četl jsem si o ní v obvinění. Žádné tabulky jsem ale neviděl, nikdy mi ani nikdo tímto titulem neříkal. Nemám pro to jiné vysvětlení, než že někdo vedl nějakou svoji, pro mě nepochopitelnou, evidenci. O existenci tabulky s úplatky jsme psali zde.

Je tam i Jan Korytář jako Nejčistší se sumou 700 tisíc. I on odmítá, že vzal úplatek nebo že mu byl nabízen. Obviněn ale není. Myslíte, že je ve stejné pozici jako vy?
To musí posoudit policie, případně státní zastupitelství. Já si na rozdíl od něj nedovolím o nikom tvrdit, že je vinen.

Z odposlechů, co unikly, neplyne, že byste si řekl o úplatek nebo vám ho někdo nabízel. Nicméně, pochybnosti vzbuzuje už to, že jste si tykal s manažery Metrostavu.
Člověk v mé pozici se potkává se stovkami lidí. S těmi lidmi jsem se znal z povodně v roce 2010. Od té doby si s nimi tykám, jako se spoustou jiných lidí. Bohužel jsem je neodhadl. Nikdy bych do pana Stuchlíka neřekl, že by si vedl nějakou tabulku.

Je standardní scházet se s lidmi ze stavební firmy na benzínkách?
Předně si nemyslím, že je nějaké místo v principu špatné, pokud se na něm neřeší špatné věci. Naprostá většina schůzek, které se odehrály, jsou normálně zaznamenané v mém outlooku. Některé probíhaly tady v kanceláři, kde nyní sedíme. Také bych mohl pouštět tady to zařízení, které tu nainstalovali moji předchůdci (hejtman myslí rušičku odposlechů - pozn. red.). Já to ale nedělám. Ještě jsem ji nepouštěl.

Přesto, schůzka na benzince nevypadá pro hejtmana dobře.
Asi nevypadá. Na druhou stranu, schůzka na benzince na parkovišti vybaveném kamerovým systémem je možná víc veřejná než ta, kterou někdo udělá v kanceláři se zapnutou rušičkou. Tím to ale neobhajuju. Příště budu dělat schůzky jen ve své kanceláři, přestože se se mnou někteří lidé bohužel nepotkají za dva dny, ale třeba až za dva měsíce.

O čem jste se bavili? Tlačili na vás v souvislosti s projektem Máří Magdaleny?
Zaprvé, nebavili jsme se jen o kostele. Několikrát jsme mluvili i obecně o situaci ve stavebnictví v regionu. Dělám to standardně i s jinými lidmi z jiných stavebních firem. Z minulosti tu přetrvává mínění, že je nějaká zakázka nachystaná pro někoho. Část loňského roku jsem přesvědčoval lidi z různých firem, že jsou výběrka zveřejněná na internetu proto, aby se do nich všichni přihlásili, aby byl vybrán nejlepší.

„Schůzka na benzince asi nevypadá správně. Je ale možná víc veřejná, než jednání v kanceláři se zapnutou rušičkou.“

Původně se měla dotace proplatit až po skončení opravy a kontrole. Pokud se nemýlím, podnět na změnu v proplacení vzešel od vás.
Je to hezký příběh, který vypráví Jaroslav Tauchman už půl roku. Podnět ale vzešel od žadatele o dotaci. GEPO si dalo žádost, jako to dělají i jiní žadatelé, když jsou v rámci projektu v nějakých obtížích nebo potřebují posunout termíny. Žádost se několikrát řešila. Nakonec bylo ze strany úřadu navrženo řešení, ze kterého vyplynul ten návrh na proplacení. Všechny návrhy potom předkládá výboru předseda, tak tomu je už od roku 2006.

Jenže pak začala zasahovat policie, ve vazbě skončilo šest lidí...
K tomu materiálu neměl tehdy dopředu nikdo žádné připomínky. Ráno před výborem onemocněl pan Korytář, poslal SMS zprávu, že do Hradce jet nemůže a paní Kocumová na výboru jen vystoupila s tím, že to nedoporučuje. Neřekla žádný argument, ani protinávrh. Vystoupili i další členové výboru s tím, že naopak změnu financování doporučují. Neviděl jsem v tom žádný problém. Pokud měli pan Korytář nebo paní Kocumová informaci o tom, že to celé vyšetřuje policie, měli o této skutečnosti své kolegy informovat. Mimochodem, podepsali slib člena výboru.

Myslíte, že věděli, že kolem projektu obchází policie?
To se neodvažuju spekulovat. V dubnu o tom proběhla hádka na koalici. Pan Korytář na to panu zastupiteli Canovovi odpovídal dost neurčitě.

Nicméně, projekt byl od začátku brán jako kontroverzní. Proč se vůbec rozjížděl?
Kvůli osobě pana Zeronika, odsouzeného za uplácení poslance, jsem byl dokonce přesvědčen o tom, že by bylo nejrozumnější od smlouvy odstoupit. Jenže v té společnosti vyměnili lidi a právníci na ROPu si nebyli jistí, jestli jim můžeme vypovědět smlouvu za situace, kdy došlo k odstranění problému. Právě proto se hledala změna financování. Já jsem ale byl ten poslední, kdo to do té změny tlačil.

Byla by případná obžaloba důvodem k vašemu odstoupení?
Kdybych se cítil v této situaci nějakým způsobem vinným, tak bych v pozici hejtmana už nebyl. Ale abych teď odstupoval kvůli výkřikům pana Korytáře, tak to opravdu neudělám.

Vedení kraje prochází destabilizací a rozhádaností koalice po odvolání Zuzany Kocumové. Došlo k němu krátce po vašem obvinění. Není to snaha o zastření většího problému?
Myslím, že to je úplně obráceně. Kdybychom se chtěli chovat ultrapoliticky takticky, neřešili bychom to teď. Na problém jsme upozornili už na konci dubna, kdy jsme oficiálně na koaličním jednání požádali pana Korytáře, aby přijal odpovědnost za řízení kraje, a vyzvali ho k tomu, aby se stal členem rady. To se nestalo. Za svoji největší politickou chybu na kraji pokládám, že jsme připustili koalici, v níž lídr koaliční strany není v radě a nemá osobní odpovědnost za její fungování.

Teď čelíte vlně nevole kvůli odvolání úspěšné a oblíbené političky. Argumenty jsou příliš vágní a napadnutelné. Jen jste řekli, že nechcete prát špinavé prádlo ...
Dva roky jsem stál za paní Kocumovou i v situaci, kdy bych například ve vlastní firmě jednoznačně volil její výměnu. Protože jsme byli v koalici, v niž jsem věřil. Ukazuje se ale, že víra v koalici byla silnější na naší straně, než u Změny.

Jak to myslíte? Náměstkyni odvolali Starostové.
Koalice by fungovala dodnes, kdyby existoval jednotný klub Změny. Místo toho se v podstatě dělí na různé skupiny. Nikdy jsme neměli jistotu, kolik lidí to stanovisko klubu zastává. To se často ukazovalo při různých hlasováních. To, že se zvedla vlna nevole, chápu. Na druhou stranu, pokud někdo vyhrál volby a dostal nejvíc hlasů ve statutárním městě Liberec, je pro mě velká otázka, proč Změna netrvala na tom, aby byla paní Kocumová primátorka.

Zuzana Kocumová odmítá, že nepracovala dobře. Zmiňuje třeba, že zlevnila opravu českolipské nemocnice.
Paní Kocumová v té věci lže. Návrh na radě, že se na nemocnici udělá posudek, jsem mimochodem dal já. Tím, kdo vyjednával o dotaci se Státním fondem životního prostředí i s dodavatelem tu slevu, jsem byl konec konců taky já. Paní Kocumová hlasovala proti tomu projektu a proti jeho pokračování. Je to v zápise ze schůze krajské rady. Je to asi podobné, jako když chytíte malé dítě, že fixou maluje něco na zeď, stojí u toho a tvrdí, že to neudělalo.

Můžete vysvětlit argument, že byla neloajální k radě? Není to trochu „národní fronta“?
Myslím, že tento argument komentovat nechci. Pro mě není úplně příjemné, když ještě v průběhu rady unikají od člena rady informace ven. To určitě nepřispívá k dobré atmosféře na jednáních rady. A paní Kocumová letos v srpnu na jednání rady obvinila její členy z toho, že jsou možná někteří z nich uplacení v zakázce na dopravu. Mě to už vzhledem k rétorice pana Korytáře nepřekvapilo, ostatní kolegy a kolegyně v radě to zasáhlo poměrně hluboce.

Ví se už, kdo bude novým radním pro zdravotnictví?
Byli bychom rádi, kdyby provizorium na příštím zastupitelstvu skončilo. Jednáme o řešení s předsedy klubů. Proto má pan Pieter (předseda Starostů v Libereckém kraji) schůzky, třeba i s panem Korytářem nebo panem Šedlbauerem (nový krajský šéf Strany zelených).