Noční světlo ze skleníků dokonce už vyděsilo obyvatele Frýdlantska. Volali na...

Noční světlo ze skleníků dokonce už vyděsilo obyvatele Frýdlantska. Volali na krizový štáb. Báli se, že hoří elektrárna Turów. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

O příliš zářících sklenících už ví premiér, řešit by je mohli diplomaté

  • 49
Případ do noci zářících skleníků s rajčaty na hranici Polska s Frýdlantskem se bude řešit na vládní úrovni. Hejtman Martin Půta se sešel s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a čeká ho také schůzka s ministrem životního prostředí.

„Seznámil jsem premiéra s problematikou skleníků u hranic. Vyslechl mne a na polovinu příštího týdne mám domluvenou schůzku s ministrem životního prostředí,“ informoval hejtman.

V pondělí přijme první muž kraje v souvislosti s kauzou skleníků také členy České astronomické společnosti. „Problém se světelným smogem je ten, že se oficiálně neuznává jako znečištění,“ řekl Půta.

Do budoucna by se celá záležitost měla řešit přes velvyslanectví. „Není to snadné. Nejde dost dobře přikazovat, kdo má a nemá svítit a jak moc. Jde spíš o dobrou vůli k udržování přátelských sousedských vztahů,“ dodal hejtman.

Kromě jiného hovořil s premiérem Sobotkou také o záměru rozšíření
a prohloubení polského hnědouhelného dolu Turów, mluvili rovněž o možnostech řešení územního dluhu České republiky vůči Polsku.

„Informoval jsem předsedu vlády o tom, že záměr rozšíření těžby dolu Turów má zásadní vliv na životní prostředí, největší hrozbou je ztráta vody z podzemních zdrojů pro obce na Frýdlantsku i Hrádecku. Požádal jsem ho o pomoc s řešením tohoto problému na vládní úrovni. Odhad nákladů na nezbytná opatření je více než dvě miliardy korun, což je mimo možnosti obcí i kraje,“ řekl hejtman Půta.

Předseda vlády podle něj přislíbil, že o problému bude mluvit s resortními ministry a požádá je, aby problém Turówa zařadili na program jednání se svými polskými protějšky.

Co se územního dluhu týče, ministerstvo vnitra nyní posuzuje právní stav této záležitosti a vyhodnocuje vhodné plochy poté, co koncem minulého roku obdrželo odmítavá stanoviska krajů, měst a obcí, o jejichž území jde.