Kraj musel kvůli bezdůvodnému vyhození manažera Kroutila zaplatit celkem milion tři sta tisíc korun

Kraj musel kvůli bezdůvodnému vyhození manažera Kroutila zaplatit celkem milion tři sta tisíc korun | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Úředníci prohráli soud o milion. Jestli ho zaplatí, je zatím ve hvězdách

  • 4
Milion tři sta tisíc korun by měli zaplatit dva úředníci Libereckého kraje, kteří v červnu 2010 dali výpověď manažerovi Miroslavu Kroutilovi, o níž o dva roky později rozhodl soud, že je neplatná. K vymáhání škody vyzvalo kraj občanské sdružení Oživení.

"Případ pana Kroutila je další z řady, jak se obce, města i kraje chovají k těm, kteří způsobili na veřejném majetku škodu. Pokaždé se to vedení těchto institucí snaží zamést pod koberec," říká právnička Oživení Andrea Kohoutková.

Miroslav Kroutil byl na Libereckém kraji manažer projektu služby sociální prevence. Jeho práce spočívala mimo jiné v kontrole nakládaní s penězi v programu IP1, v němž bylo pro Liberecký kraj přibližně 230 milionů korun.

Do práce nastoupil v květnu 2009, ale již rok potom dostal výpověď. Dala mu ji vedoucí odboru kanceláře ředitele Marie Filipová a pár dní na to ji potvrdil ředitel krajského úřadu René Havlík.

Oficiální verze zní, že to bylo za pochybení v jeho práci, neoficiálně, což soud nakonec potvrdil, že kritizoval systém, jak se na kraji s miliony od státu nešetrně zachází.

Například to, že si Liberecké romské sdružení vyplácelo stotisícové platy. Miroslav Kroutil se odvolal a soud v roce 2012 prohlásil jeho výpověď za neplatnou. Proto mu vznikl nárok na ušlou mzdu.

Byla mu vyplacena částka 749 tisíc plus dalších 85 tisíc korun. S povinnými odvody státu musel kraj zaplatit celkem milion tři sta tisíc korun.

"Jsme přesvědčeni, že právě tuto částku by měl Liberecký kraj po svých úřednících vymáhat, protože se musí ke svému majetku chovat s péčí řádného hospodáře," tvrdí Andrea Kohoutková.

To byl důvod, proč občanské sdružení Oživení již dvakrát Liberecký kraj vyzvalo, aby vzniklou škodu způsobenou neplatně ukončeným pracovním poměrem vymáhal. Zatím bez účinku.

Pracovníci Libereckého kraje tvrdí, že vyplacení částky nebylo nezákonné rozhodnutí, ani nesprávný úřední postup, nýbrž nadepsaná dohoda o narovnání schválená radou Libereckého kraje mezi krajem a Miroslavem Kroutilem.

"Taková argumentace je právnický pamflet, protože dohoda o narovnání byla až po soudu a hlavně, vůbec ji neinicioval pan Kroutil, ale kraj, což je přesně doloženo," vyvrací argumenty Libereckého kraje Andrea Kohoutková.

Rozhodne třetí právní posudek

"V současné době mám dva protichůdné právní rozbory, takže si nechám vypracovat třetí od Parlamentního institutu pro ústavu a právo a podle něj se rozhodnu," komentuje probíhající spor hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Oživení se zamítavým postojem Libereckého kraje nedalo odradit a obrátilo se i na protikorupční komisi kraje, kterou vede Jan Korytář. Ani u ní ale neuspělo.

"Podle mého osobního názoru by to ti dva úředníci zaplatit měli, ale komise, jako celek, nemá jednoznačný názor. Proto si vyžádala další materiály," vysvětluje Korytář.

Protikorupční sdružení Oživení tím vyčerpalo všechny možnosti, jak Liberecký kraj donutit, aby škodu z úředníků dostal.

"Teď musíme počkat, až uplyne promlčecí doba, v níž může kraj škodu vymáhat. To bude ještě rok. Potom na jeho vedení podáme trestní oznámení za porušování povinností při správě cizího majetku," dodává právnička Oživení Andrea Kohoutková.