Martin Půta - hejtman Libereckého kraje

Martin Půta - hejtman Libereckého kraje | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Půta si podle policie vzal minimálně část úplatku, hrozí mu až 12 let

  • 12
Libereckému hejtmanovi Martinu Půtovi (STAN) hrozí za přijetí vysokého úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele pět až dvanáct let vězení. MF DNES to řekl liberecký státní zástupce s tím, že policisté mají důvody se domnívat, že předána byla minimálně část úplatku.

Podle informací MF DNES přijal Půta jako úplatek stovky tisíc korun.

V úterý policisté obvinili ještě jednoho člověka - a sice z pomoci pro přijetí úplatku.

„Nejde o veřejně známého člověka,“ dodal Hořín. „Vyšetřování případu potrvá měsíce. Kdy začne soud, se nedá odhadnout. Spis je velmi rozsáhlý.“

Spolu s hejtmanem čelí trestnímu stíhání dalších devět lidí. „Nepřijal jsem nikdy žádný úplatek,“ prohlásil Půta. „Po celou dobu působení v politice a veřejné správě bojuji a vystupuji proti korupci a za otevřenost a transparentnost.“

Jde o kauzu Centra podpory geotermálního využití energie

Vyšetřování, v němž se jako obviněný ocitl i Půta, se týká Centra podpory geotermálního využití energie v libereckém kostele sv. Máří Magdalény.

Zakázku na jeho opravu získal Metrostav. Vyšla by na 65 milionů korun a měla na ni přispět Evropská unie. Nakonec však na centrum nedala ani korunu.

V dubnu letošního roku zatkla protikorupční policie osm lidí a šest z nich skončilo ve vazbě. Mezi nimi byl Bořek Machatý, ředitel liberecké pobočky ROP Severovýchod, odkud chodí dotace na evropské projekty.

Do vazby poslal soudce také ředitele liberecké pobočky Metrostavu Jan Petráně a podnikatele Jiřího Zeronika, odsouzeného za korupci.

Zeronik byl v roce 2012 odsouzen za nepřímé uplácení. Soud ho potrestal pokutou 100 tisíc korun za pokus uplatit Šimona Stejkozu, asistenta bývalého poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

Půta působí jako liberecký hejtman ve funkci předsedy ROP Severovýchod. Do problémů se dostal poté, co navrhl, aby ROP Severovýchod poskytl na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdaleny první část evropské dotace ve výši 20 milionů korun.

Původně ROP Severovýchod nechtěl peníze uvolnit dříve, než oprava kostela skončí a provede tam kontrolu. Odborníci totiž považovali projekt za rizikový. Policisté Půtovi kladou za vinu, že za úplatek prosazoval, aby ROP Severovýchod peníze na kostel poslal již během rekonstrukce.