Vrtulník EC 135 slouží libereckým záchranářům od roku 2005. Stroj stál sto...

Vrtulník EC 135 slouží libereckým záchranářům od roku 2005. Stroj stál sto milionů korun a zvládne velké převýšení, což je pro záchranáře v sousedství Jizerských hor a Krkonoš důležité. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecká nemocnice volá po heliportu, stavět se začne na přelomu roku

  • 15
Traumacentrum liberecké nemocnice má vysokou úspěšnost. Při záchraně lidí, kteří utrpěli mnohačetná zranění, zemře v průměru v Liberci jen 8,9 % pacientů. V celé České republice umírá na tato zranění 13,2 % lidí. Statistický průměr ve Spolkové republice Německo je 11,5 %. Přesto nemocnici stále chybí heliport, volají po něm i jiná centra nemocnice.

"Na naše číslo jsme hrdí. To, že jsme lepší, než je průměr v republice, je pravděpodobně způsobeno koncentrací odborníků a přístrojů v nemocnici tak, jak to traumacentrum vyžaduje," řekl Richard Lukáš, přednosta traumacentra liberecké nemocnice.

Nemocnice má dobře propracovanou organizaci převzetí pacienta. Už z terénu v nemocnici vědí, že sanitka přiveze těžce zraněného, připraven je tým lékařů a sester na příjmu, pacienta stabilizují a zjistí rozsah zranění. A hlavně způsob operace.

Obrovský handicap je ale stále to, že nemocnice nemá heliport. Vrtulníky letecké záchranné služby přistávají s pacienty na letišti. Ztrácí se tím čas, lidé v ohrožení života musí nadto podstoupit další překládání do sanitky.

"Paradoxní je, že i když vrtulník převeze pacienta z Jablonce, je to pak z libereckého letiště skoro stejně daleko. Bohužel to připomíná až komedii," posteskl si přednosta Lukáš. Traumatologie v liberecké nemocnici má spádovou oblast pro 730 tisíc lidí. Pomáhá tedy většímu počtu lidí, než kolik jich žije na území kraje.

Na přelomu roku má začít stavba heliportu

Ztrácení životně důležitých minut převážením pacienta z letiště nejsou ohroženi jen oběti dopravních nehod. "Heliport je důležitý pro celou nemocnici. V kraji je členitý terén a stejně tak by přistávací plocha v nemocnici pomohla k větší naději pacientů převážených třeba do kardiocentra nebo neurocentra nemocnice," zmínil mluvčí krajské nemocnice Lukáš Gibiec.

Po letech planých proseb je nyní jeho vznik velmi reálný. Na přelomu letošního a příštího roku má už stavba začít. "Zatím probíhají legislativní a administrativní kroky. Do krajských voleb ale nebude stavební řešení dokončeno. Je to nicméně tak důležitá věc pro obyvatele kraje, u které doufám, že ji nebude zpochybňovat ani případná nová vláda," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp.

Lékaři traumacentra předpokládají, že jim s příchodem prázdnin tradičně přibude práce. Očekávají větší počet úrazů a zejména dětí. Podle přednosty traumacentra Lukáše budou mít spojitost s cyklistikou nebo in-line bruslemi. Přibude prý ale také zlomených obratlů v souvislosti se skoky do vody.