V hernách v Jablonci pracuje v současné době kolem 200 lidí. Jablonečané v nich ročně utratili kolem 70 milionů korun (ilustrační snímek).

V hernách v Jablonci pracuje v současné době kolem 200 lidí. Jablonečané v nich ročně utratili kolem 70 milionů korun (ilustrační snímek). | foto: Karel Pešek, MAFRA

Herny mají zmizet z Jablonce. Chystají ale přesun do soukromých klubů

  • 0
Zdrcující zásah dali hazardu v Jablonci nad Nisou. Vytlačit herny z města chce nová městská vyhláška. Ta zakazuje provoz veškerých hracích automatů a videoloterijních terminálů na území celého města Jablonec nad Nisou. Platit začala od letošního 1. ledna.

„V praxi to znamená, že úderem Nového roku musely z heren zmizet všechny automaty, k nimž dal povolení jablonecký magistrát. Těch bylo v hernách 98 kusů,“ vysvětluje Jakub Strnad z občanského sdružení Jablonec proti hazardu.

Ke konci roku fungovalo v Jablonci 47 heren. Už teď by jich mělo být díky první redukci o pět nebo šest méně.

Podle mluvčí radnice Markéty Hozové měly tyto výherní hrací přístroje z heren už zmizet.

V kasinech však nadále zůstává asi 300 videoloterijních terminálů, které povoluje ministerstvo financí.

„Ne na všech místech byly oba typy přístrojů,“ podotkla mluvčí s tím, že magistrát začne spolu s městskou policií kontrolovat plnění vyhlášky.

V případě nedodržení hrozí provozovatelům heren pokuta až 150 tisíc korun. „Případ navíc předáme policii jako trestný čin,“ zdůraznila mluvčí.

Jablonecký primátor Petr Beitl už předal vyhlášku ministerstvu financí. To by mělo nyní hernám bezodkladně začít odebírat povolení ke všem ostatním hracím přístrojům. Stejný postup zvolilo i sdružení Jablonec bez hazardu.

Hernám se z města ale nechce. „Začneme jednat s novými zastupiteli o nové pozitivní regulaci,“ potvrzuje někdejší politik a současný prezident Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů Petr Vrzáň. „Represe nic nepřinese. Herny budou fungovat dál načerno a město se jen připraví o peníze. Chceme být s veřejnou správou na jedné lodi. Jinak trh ovládne mafie. Ta bývá vždy krok dopředu,“ dodává.

„Radnice se ochudí o 27 milionů ročně“

Také Jablonečan Jan Ullmann, student práv a ekonomie, který se zachování heren dožadoval i při loňském projednávání referenda, je nadále přesvědčený, že plošný zákaz heren nic neřeší. „Hazard se přesune do ilegality, kde bude bujet bez jakékoliv kontroly a přínosu pro městskou kasu. Jablonecká radnice se tím ochudí ročně zhruba o 27 milionů korun,“ poznamenal.

Majitel jedné z jabloneckých heren v centru města, který si nepřál být jmenován, tuto strategii potvrzuje. „Počkám do konce ledna, a když to nepůjde jinak, z herny udělám soukromý klub. Nabídka se řídí poptávkou, hráči se své vášně nevzdají,“ říká. „Tím ale budou herny porušovat zákon a nakonec z města zmizí. Skončilo to tak i v jiných městech.“

V hernách v Jablonci pracuje v současné době kolem 200 lidí. Jablonečané v nich ročně utratili kolem 70 milionů korun.

V celém Česku podle Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů lidé ročně prosází přibližně 130 miliard korun.

Loterijní průmysl vloni formou daně odvedl do veřejných rozpočtů 8,1 miliardy korun. Obcí a městům z toho přidalo 5,5 miliardy.