Hlášení poplachu pro jednotku hasičů už půjde brzy tichou cestou, ne nahlas sirénami, slibuje město. (Ilustrační snímek)

Hlášení poplachu pro jednotku hasičů už půjde brzy tichou cestou, ne nahlas sirénami, slibuje město. (Ilustrační snímek) | foto: Milan Zachodil

Pozor, hoří! Kvílící sirény budí celé město. V České Lípě je vypnou

  • 22
Jako při leteckém náletu si v uplynulých dnech připadali lidé v České Lípě. V noci je budily ze sna hlasité sirény, kterými se svolávají hasiči k výjezdu. Často však jde o plané poplachy nebo banální zásahy. Lidé se ptají, jestli noční poplachy patří do 21. století.

„Není den, aby to neřvalo! Sirény ve 3:08? Proč musí oznamovat, že někde hoří? Máme snad všichni vstát, vzít kýbl, vodu a pomáhat?“ ptá se v otevřené městské facebookové skupině Veronika Sovová. Hasiči tehdy jeli k vadnému čidlu v plaveckém bazénu.

Sirény v České Lípě jsou napojeny na městský rozhlasový systém. Kvílení je tak ještě zesíleno ampliony po celém městě. Hasičům totiž blesk dočasně vyřadil z provozu tichý vyhlašovač požárů, kterým se hasiči dorozumívali pomocí pagerů. Sirény tak byly jediným způsobem, jak zburcovat dobrovolné hasiče.

Ti obvykle nebydlí v okolí hasičské zbrojnice, a je proto nutné houkáním pokrýt co největší plochu. Stížnosti lidí hasiči příliš nechápou. Upozorňují totiž na to, že lepší systém zatím nikdo nevymyslel.

Svolávání mobilem není stoprocentní

„Svolávání například mobilními telefony nemá u operátora žádné priority a závisí na aktuálním pokrytí a funkčnosti sítě komerčního operátora. V extrémním případě jako jsou vichřice nebo povodně, kdy dochází k výpadkům telefonních přenosů, nemusí být informace o mimořádné události dobrovolné hasičské jednotce telefonem nebo SMS vůbec předána,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský. 

Sirén se naopak zastává. „Obecně se dá říci, že zajištění bezpečnosti lidí není zadarmo. Každé zahoukání sirény signalizuje, že jedeme někoho zachránit.“

Sirény jsou ve vlastnictví státu, každý měsíc je zkoušejí, udržují a průběžně modernizují. Jsou vzájemně propojené a jako jediné garantují, že budou fungovat. Podle Hlinovského se mezi hasiči mluví i o nových metodách hlásného systému, je to však zatím vzdálená budoucnost.

„Vybudovat spolehlivou moderní jednotnou síť vysílačů a přijímačů včetně záloh vyžaduje investice v řádech stovek milionů korun. V oblasti záchranářství ale dlouhodobě chybí finanční prostředky i na rozvoj základního vybavení,“ zdůraznil.

Vysílač urychleně opraví

Stížnosti lidí v České Lípě přiměly radnici urychlit opravu vysílače zničeného bleskem. Poté už se mají sirény umlčet.

„Město intenzivně pracuje na tom, aby poškozené osobní přijímače byly nahrazeny a vyhlašování poplachu jednotce města tak znovu bylo takzvanou tichou cestou,“ potvrdil Jan Málek, ředitel hasičského územního odboru Česká Lípa.

Místostarosta České Lípy Tomáš Vlček doplnil, že hlásný systém bude jinak fungovat pořád stejně a lidé se nemusí bát, že signál k hasičům nedorazí. „Signál doputuje k siréně, která se ale nespustí nahlas, nýbrž rozešle zprávy hasičům na pager,“ vysvětlil Vlček.