Stavba hospice začala na podzim loňského roku a firma CL Evans k původní...

Stavba hospice začala na podzim loňského roku a firma CL Evans k původní budově, ze které se zachovaly jen obvodové zdi a atypická okna v průčelí do zahrady, přistavěla dvě boční křídla. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecký hospic, který vznikl ze sirotčince, otevře prezident Zeman

  • 2
O lůžkový hospic v Libereckém kraji usilovala tři sdružení už v devadesátých letech minulého století, ale teprve čtvrté mělo úspěch a až v novém tisíciletí. Od ledna hospic začne fungovat. Vznikl během jednoho roku přeměnou bývalého sirotčince, který město Liberec i s pozemkem převedlo na kraj.

Přestavba přišla na necelých 109 milionů korun, z nichž kolem 22 milionů dal kraj, zbytek zaplatí Evropská unie. Liberecký kraj byl spolu s Vysočinou a Karlovarským krajem poslední, kde neměli dům pro důstojné umírání.

„Stáli jsme před rozhodnutím, zda postavit hospic zcela nový, nebo zrenovovat starý objekt bývalého kojeneckého ústavu v centru Liberce, nakonec jsem rád, že jsme se rozhodli pro druhou variantu,“ poznamenal při čtvrtečním Dni otevřených dveří liberecký hejtman Martin Půta.

„V případě prvním bychom totiž byli někde u stavebního povolení, navíc jsme zachránili neoklasicistní dům, který by se časem změnil v brownfield.“

Hospic s kapacitou 28 lůžek bude sloužit pro nevyléčitelně nemocné lidi z Libereckého kraje.

Starat se o ně budou střídavě tři lékaři, dvanáct zdravotních sester a 14 pečovatelek, speciálně vyškolených na práci s umírajícími lidmi.

„Neměli jsme problém vybrat si personál. O práci v hospici je zájem. Volili jsme ale ty, kteří o tuto práci opravdu stojí, a předem jsme je na ni připravovali,“ říká Taťana Janoušková, ředitelka sdružení Hospicová péče svaté Zdislavy.

Kraj s ním uzavřel smlouvu na šest let a ze svého uvolní částku 13,2 milionu, kterou rozloží po 2,2 milionu na roky 2016 až 2021.

Provoz zařízení přijde odhadem na 24 milionu korun ročně. Největší část, necelých 20 procent zaplatí zdravotní pojišťovny, zhruba pětinu sami klienti, desetinou přispěje ministerstvo práce a sociálních věcí a zbytek připojí dárci a sponzoři, včetně obcí a měst v kraji.

Nemocní budou mít k dispozici jednolůžkové pokoje se sociálním zařízením, vybavené polohovacími postelemi, židlemi s kolečky, televizí a v části i přistýlkami pro členy rodiny, kteří mohou se svými nejbližšími trávit jejich poslední dny.

Ozdobou stavby je neogotická kaple s křížovým stropem a kruhovými původními okny, které dominuje lomený oblouk s křížem. Dům obklopuje upravená zahrada, do které mohou pacienty vyvézt i s postelí.

„Režim bude úplně jiný než v nemocnici. Bude se točit v základu kolem hodiny jídla, ale pacienti si mohou sami vybrat, kdy je sní. Sami si řeknou, kdy chtějí vykoupat, kdy jít ven. Pokud si budou chtít s sebou vzít vlastní povlečení, obrázky, fotografie nebo drobnosti z domova, mohou. Dokonce jim povolíme i malého psa nebo kočku,“ vysvětluje hlavní sestra Jana Vohlídalová. „Návštěvy budou neomezené. Chceme, aby se tu cítili co nejlépe, a budeme respektovat jejich individuální přání.“

Stavba hospice začala na podzim loňského roku a firma CL Evans k původní budově, ze které se zachovaly jen obvodové zdi a atypická okna v průčelí do zahrady, přistavěla dvě boční křídla.

První pacienti by se měli do hospice stěhovat 4. ledna. Slavnostní přestřižení pásky bude 5. ledna, kdy účast přislíbil i prezident Miloš Zeman.