Před hospicem sloužila budova jako internát, ještě dříve jako chudobinec a...

Před hospicem sloužila budova jako internát, ještě dříve jako chudobinec a starobinec. | foto: Hospic sv. Zdislavy

Národ sobě. V Liberci vzniká hospic, veřejná sbírka zajistí ručníky

  • 2
Hospic pro umírající se sice v Liberci teprve začal stavět a hotový bude za necelý rok, už teď ale sbírá peníze na vybavení, bez kterého by nemohl fungovat. Lidé mohou přispívat ve sbírce ne nepodobné té, díky níž stojí Národní divadlo.

Její soudobá obdoba nese symbolický název Hospic sobě. „Potřebujeme zhruba milion korun. Jsou to ručníky, prostěradla, lůžkoviny, závěsy, ale i třeba vozíky, WC židle a další potřebné věci. Budeme vděční za každou pomoc,“ řekla Taťána Janoušková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Hospicové péče svaté Zdislavy.

Kromě vybavení lůžkového hospice nebo nákupu pomůcek a zdravotnického materiálu poslouží peníze i na vzdělávání pracovníků v oblasti ošetřovatelských služeb.

Sbírka běží od letošního dubna. Zájemci mohou přispívat na bankovní účet nebo do dvou putovních pokladniček. Byly už v sídle krajského úřadu nebo na libereckém magistrátu. Nyní je lidé najdou v lékárně Salvia v Liberci -Ruprechticích a ve Staré faře v Jablonci nad Nisou.

O pokladničky mohou obecně prospěšnou společnost požádat i jiné městské úřady, firmy nebo obchody.

Naše sbírka je transparentní, ujišťuje šéfová hospice

„Zatím se nám bohužel nepodařilo vybrat zásadní částku. Věříme ale, že v průběhu stavby hospice bude narůstat. Chceme s pokladničkou také vyjít do ulic a lidi více oslovovat,“ zmínila za Hospicovou péči svaté Zdislavy Marta Kašparová.

Jedním z důvodů, proč dnes lidé příliš neslyší na sbírky pro potřebné věci, podle Kašparové je, že k nim ztratili důvěru.

„Třeba by i rádi něco přidali, ale bojí se, jak bude s penězi naloženo. My se ale snažíme o to, aby bylo vše transparentní. U nás půjde určitě dohledat každá koruna, kterou nám kdo dá,“ ubezpečila případné dárce Marta Kašparová.

Nezisková organizace nemá předem jisté peníze a tedy ani existenci. Provoz hospicové péče a mzdy hradí výhradně z grantů a darů právnických a fyzických osob. Ani to nestačí pokrýt všechny potřebné náklady.

Společnost se také pro budoucí lůžkový hospic snaží získat podporu obcí. Obce by v budoucnu měly přispívat pětikorunou na obyvatele.

„Už jsme jich navštívili šedesát a všude jsou nám příznivě nakloněni. Ještě jsme se nesetkali s tím, že by nám někdo pomoc nepřislíbil,“ přiblížila ředitelka Taťána Janoušková. Druhou pětikorunu na obyvatele bude patrně posílat Liberecký kraj.

Hospic vzniká v areálu bývalého kojeneckého ústavu v ulici U Sirotčince v Liberci. Kromě rekonstrukce domu projekt počítá i s dostavbou dvou nových křídel.

Firma zvítězila s nejnižší nabídkovou cenou 94 milionů korun, původní odhad byl přitom 140 milionů. Stavba, jež je financována z evropských fondů, skončí v polovině příštího roku.

Po dostavbě má mít hospic 28 lůžek. Liberecký kraj je jedním ze dvou regionů, kde ještě samostatný hospic neexistuje. Zatím slouží pacientům a jejich rodinám terénní hospicová péče a speciální pokoje v nemocnicích v Liberci, Turnově a České Lípě.