Pokud případ zpronevěry doputuje až před soud, pachatelce bude hrozit trest dva roky odnětí svobody. (ilustrační snímek)

Pokud případ zpronevěry doputuje až před soud, pachatelce bude hrozit trest dva roky odnětí svobody. (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Hospodářka okradla školu o statisíce. Dětem vzala i peníze ze sběru papíru

  • 2
Bezmála tři čtvrtě milionu korun zpronevěřila hospodářka základní školy v Českém Dubu. Procházelo jí to dva roky, než se na nesrovnalosti v účetnictví přišlo. Doplatila na to i ředitelka školy Lenka Košková, kterou odvolali z funkce, neboť krádeže své podřízené neodhalila. Případ vyšetřují policisté.

Pokud doputuje až před soud, pachatelce budou hrozit trest dva roky odnětí svobody. Na chybějící peníze se přišlo letos v únoru, kdy do školy nastoupila nová účetní. Ta zjistila manko 639 tisíc korun.

Vyšetřováním pak vyšlo najevo, že peníze se ze školy ztrácely od roku 2012, v účetní knize se škrtalo, přepisovalo a vynechávaly se řádky. Odhalili tu také zfalšované podpisy.

"S hospodářkou základní školy byl v den zjištění nesrovnalostí rozvázán pracovní poměr. Prostřednictvím právního zástupce města jsme na ni podali trestní oznámení, které doposud nebylo uzavřeno," oznámil starosta Českého Dubu Jiří Miler.

Jak přesně se peníze ze školy ztrácely, není jasné. Policie kvůli probíhajícímu vyšetřování odmítla případ komentovat. Zdroje uvnitř školy hovoří o tom, že hospodářka například kradla peníze, které děti věnovaly na dálku adoptovanému černouškovi do Afriky, peníze z obědů nebo ze sběru starého papíru. Nebyla troškařka. Měsíčně si takhle mohla přijít na 27 tisíc korun.

Vedení školy to vůbec neřešilo, zlobí se zástupkyně rodičů

"Je to skandál. Nikdo nedokáže pochopit, jak se mohlo ze školy ztratit skoro tři čtvrtě milionu a nikomu to nebylo divné. Vedení školy na to kašlalo, selhalo v kontrole, jde jednoznačně o manažerské selhání," zlobí se Petra Holinská, zástupkyně rodičů ve školské radě.

Že jde o trestuhodné zanedbání povinností vedení školy si myslí také ředitelé dalších škol. Michal Loukota, ředitel I. ZŠ Skálova v Turnově, si neumí vysvětlit, proč si podvodů hospodářky nikdo včas nevšiml.

"Ředitel vždycky kontroluje účetnictví, příjmy i výdaje. Každou nejasnost musí vysvětlit. Umím si představit, že pokud účetní zkreslovala hospodářský výsledek školy, nemuselo se na to přijít hned. 693 tisíc korun je ale obrovská částka, kterou měl někdo postrádat," míní ředitel.

"Pokud se pustíme na rovinu spekulací, hospodářka například mohla záměrně ponižovat výdělek, který škola má z přidružené činnosti, jako je družina nebo školní jídelna," zamýšlí se Loukota.

Nové vedení školy nechce mít s případem nic společného

Současné vedení školy nechce být s případem spojováno a na dotazy redakce odmítlo odpovědět. Jde totiž o velkou ostudu, která otřásla celým Českým Dubem.

„Slyšela jsem, že rodina propuštěné hospodářky ty kradené peníze škole vrátila, snad aby se vyhnula pomsty ze strany rodičů a obyvatel města, kterým její chování pořádně hnulo žlučí,“ naznačila matka jednoho z dětí navštěvujících školu, Martina K.

Roční rozpočet ZŠ Český Dub v roce 2013 činil bez mzdových prostředků přibližně 5 milionů. Škola podle informačního portálu Ministerstva financí skončila v roční účetní ztrátě 268 tisíc korun.

Případy zpronevěry ve školství nejsou žádnou vzácností. Účetní Dětského domova v Tuchlově u Teplic si například nechávala přeplatky za energie, kterými pak krmila výherní automaty. Na vše se přišlo až když se pokusila o sebevraždu.

Zpronevěru odhalili loni také v libereckém Centru Babylon. Mzdová účetní za deset let podle policie obrala firmu o osm a půl milionu. Podle vyšetřování si proplácela dovolenou fiktivních zaměstnanců nebo si nechávala přeplatky na daních.