Autorem libereckého hotelu Schienhof, dnes Praha, byl jablonecký architekt...

Autorem libereckého hotelu Schienhof, dnes Praha, byl jablonecký architekt Robert Hemmrich. | foto: cafepraha.eu

Schienhof, kanceláře a pak Praha. Hotel v centru Liberce slaví 110 let

  • 0
Bydleli tu Václav Havel i Václav Klaus, ačkoliv před desítkami roků to už už vypadalo, že s libereckým hotelem Praha je konec. Stavba, která dlouhý čas sloužila za socialismu jen jako kanceláře architektů, vznikla přesně před 110 lety.

Jedním z důvodů vzniku hotelu byl fakt, že roku 1906 hostil Liberec monumentální Výstavu německých Čechů a očekávalo se, že do města zavítá řada návštěvníků, kteří budou shánět ubytování.

Parcely na nároží Železné ulice v Liberci proto koupil bohatý majitel mlýna a pekáren Ignaz Schien z Růžodolu I, aby zde vybudoval moderní hotel. Pojmenoval ho po sobě: Schienhof neboli Schienův dvůr.

„Stojí na místě prastarého zájezdního hostince U Řetězu a je první libereckou stavbou vyjadřující se v tvarosloví geometrické secese,“ uvedl památkář Petr Freiwillig.

Jeho autorem je jablonecký architekt Robert Hemmrich, který se podepsal mimo jiné pod rozhledny na Černé Studnici, Bramberku, Tanvaldském Špičáku a Prosečském hřebenu, stejně jako pod budovy lázní v Jablonci nad Nisou či Novém Městě pod Smrkem. „Hotel nepochybně náleží k nejexkluzivnějším Hemmrichovým realizacím,“ upozornil Freiwillig.

Už při zrodu hotelu se objevil problém, který provází budování některých výrazných nových staveb v Liberci prakticky dodnes: nastaly potíže se schvalovacími orgány, které vytýkaly především to, že vůči sousedním domům je hotel příliš velký.

Stavba je přímo ukázkovým vzorem zdobné módy počátku minulého století. „Hlavní vchod je umístěný v hluboké nice zdobené dekorativní mozaikou, v navazujícím vestibulu se nachází secesní kašna s figurální mozaikou,“ vypočítává Freiwillig.

Hotelové hosty nahradili architekti Stavoprojektu

„Hotel Schienhof nabízí kavárnu, hernu a bar a také pohodlné a moderní ubytování v samém srdci města. K návštěvě vás srdečně zve Josef Mauder, nájemce. Prvotřídní podnik s tou nejlepší pověstí. Denně koncert. Vídeňský šraml. Sacherovy dorty. Ve vlahých nocích posezení venku na balkoně,“ hlásal inzerát hotelu z konce dvacátých let minulého století.

Ještě po druhé světové válce hotel, už pod novým názvem Praha, pár let fungoval. Svému účelu však sloužil jen do roku 1951, kdy v něm byly po velké adaptaci umístěny kanceláře Stavoprojektu, který zde sídlil do roku 1982.

Při stavebních úpravách vzaly za své původní secesní interiéry, zejména kavárna.

V roce 1991 pak byla dokončena generální rekonstrukce a hotel začal opět sloužit ubytování návštěvníků Liberce.

„V roce 2003 proběhla další rekonstrukce, která podtrhla secesní prvky, změnila interiér Restaurace Secession v 1. patře a recepci hotelu v původním duchu secese,“ uvádějí webové stránky hotelu.