Na takovýto pohled zapomeňte minimálně do konce prázdnin.

Na takovýto pohled zapomeňte minimálně do konce prázdnin. | foto: Romana Navarová, iDNES.cz

Tak chudou houbovou sezonu pamatuje málokdo. Líp bude snad koncem srpna

  • 2
Tak špatný houbový rok na severu Čech nepamatuje skoro nikdo. Místo toho, aby z lesa nosili houbaři hřiby, křemenáče, klouzky a růžovky, jak by bylo v srpnu obvyklé, vracejí se domů pořád s prázdným košíkem. Jinde v republice přitom houbaři chodí do lesa doslova s kosou.

Jak je to možné? Podle libereckého mykologa Josefa Sedláčka je na vině nedostatek vláhy v severních Čechách. Proto houby nerostou.

„Mám informace, že na Mladoboleslavsku je něco k nalezení, ale u nás jsou lesy pusté. Loni moje sušička jela touhle dobou naplno, letos ji nemá cenu pouštět. Občas třeba přinesu nějakou raritu, jako je hřib skvrnitý, ale klasické houby prostě nejsou,“ tvrdí Sedláček.

Dokládá to i účast houbařů na pravidelných mykologických poradnách libereckého mykoklubu, jemuž Sedláček předsedá. Zatímco jindy by poradna byla plná, letos nikdo nechodí.

Rostou hlavně na Šumavě, v Beskydech a Jeseníkách

„Naposledy přišli tři lidé. Jeden z nich ani nepřinesl houby a snažil se nás přesvědčit, abychom s ním na ně šli,“ říká mykolog.

Podle Zdeňka Peldy, dalšího libereckého mykologa, rostou houby hlavně na Šumavě, v Beskydech a Jeseníkách. Liberecku se totiž vyhnuly silnější srážky, které by probudily podhoubí.

„Podmínky pro růst hub zatím na Liberecku nenastaly. Vody bylo vždy buď málo, nebo byly deště příliš intenzivní. Houby mají rády stálejší počasí, které by snad koncem srpna mohlo přijít,“ zamýšlí se Pelda.

Překvapivě nezafungoval ani efekt měsíce v úplňku, který růstu hub pomáhá. Neměl totiž čemu pomáhat. Přesto je Pelda přesvědčen, že pravá houbařská sezona nastane.

Před námi jsou totiž ještě nejméně dva měsíce, které mohou zatím smutné skóre vylepšit. „Příroda je naprogramována, aby se sama rozmnožila, takže se postará, aby ještě něco vyprodukovala,“ tvrdí mykolog.

Kdo předpovědím mykologů nevěří, může zkusit štěstí v lese sám. Občas rostou alespoň holubinky, sem tam nějaký suchohřib.

„Z holubinek vládne hlavně nazelenalá, sličná a namodralá. Velmi výjimečně se dá najít hřib kovář nebo koloděj," dodává Sedláček.