Podle pověsti se pod hradní kaplí nachází brána do pekla.

Podle pověsti se pod hradní kaplí nachází brána do pekla. | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

Na hradě Houska odhalili několikrát objevenou a zase zazděnou místnost

  • 0
Zazděnou místnost, o které vědělo jen pár zasvěcených, odkryli na hradě Houska. Komnata byla objevena už před 30 lety, ale z neznámých důvodů ji tenkrát dělníci opět zazdili. Správa hradu se rozhodla místnost prozkoumat a najít definitivní odpověď na otázku, k čemu sloužila.

„Že je tu zazděná místnost, se vědělo v roce 1985, kdy do ní pronikli dělníci. Uvnitř se našla krabička od černobílého fotografického filmu s nápisem Made in DDR, což náš předpoklad potvrdilo,“ uvedl Ladislav Lahoda, prezident společnosti pro výzkum historického podzemí, která komnatu objevila.

Průzkum několikametrové místnosti s nízkým stropem dále potvrdil, že objevena byla v ještě dávnější minulosti. Na zdi byl totiž nápis „Hledaly jsme poklad a našly h...o.“

Ten museli udělat dělníci v roce 1928, kdy se hrad podle dochovaných záznamů opravoval. Že by tehdejší průzkumníci byly ženy, což by vysvětlovalo použité ypsilon ve větě?

„Spíš to svědčí o negramotnosti tehdejších dělníků, kteří neuměli příliš dobře česky,“ myslí si kastelán hradu Miroslav Konopásek. Dvakrát objevená a dvakrát zazděná místnost byla jinak prázdná. Proč ji tedy stavěli? I na to má správa hradu svou odpověď.

„Myslíme si, že když hrad přestavovali, tak v několika místnostech snižovali stropy. Z jedné devět metrů vysoké místnosti tak přepažením vznikly místnosti tři. A tu poslední horní už možná k ničemu nepotřebovali, tak vstup do ní zazdili,“ tvrdí Konopásek.

To ovšem nevysvětluje, proč místnost i přes prokazatelné objevení v roce 1928 zůstávala nadále zazděná. Tady už je nutné pustit se na rovinu spekulací.

Kastelán si myslí, že důvodem byl strach lidí z toho, co by tam mohli najít. Na hradě byl totiž za druhé světové války oblastní štáb SS, snad tedy panovala obava, že místnosti jsou zaminované.

„Báli se tam kopat, tak to nechali v průběhu let zazděné a dál se v tom nevrtali,“ míní Konopásek. „Teprve když zde Spolana Neratovice chtěla v roce 1985 zřídit lázně - k čemuž nakonec nedošlo - zazdívku odkryli.“

Místnost už noví majitelé hradu zazdívat nebudou. Nové využití pro ni nemají, je totiž malá a špatně dostupná. Proto ji ani nebudou ukazovat návštěvníkům, kteří na hrad zavítají.

Hrad plný tajemství

Hrad Houska zůstává pro průzkumníky podzemí i nadále lákavým místem. Před několika lety tu objevili zasypané sklepy, podle odhadů je tu ještě několik sklepních prostor, které doposud čekají na objevení.

Stejně jako hradní studna, která by uspokojivě vysvětlila, odkud brali obyvatelé hradu vodu.

„Bohužel nádvoří bylo v minulosti přebetonováno a poslední svědectví o tom, že zde byla studna, jsou z 80. let minulého století,“ posteskl si Ladislav Lahoda.

Hrad Houska ale láká i záhadology a amatérské lovce duchů. Podle pověsti se zde totiž pod hradní kaplí nachází brána do pekla. To není jediné tajemství, jež hrad obestírá. Dodnes se například nepřišlo na to, proč vůbec hrad vznikl.

„Neví se, kdo ho postavil mimo všechny obchodní stezky nebo hranice,“ krčí rameny kastelán. Duchařské historky hovoří o tom, že hrad má být jakousi zátkou, bránící bytostem pod bránou do pekla před vstupem do našeho světa.