Kaple v Uhelné v prosinci 2015.

Kaple v Uhelné v prosinci 2015. | foto: Roman Sedláček

Kapli v Uhelné, kterou si vymysleli štamgasti v hospodě, čeká záchrana

  • 3
Polorozpadlý kostelík v Uhelné postihl podobný osud, jako jiné památky v pohraničí. Po vyhnání původních obyvatel o něj neměli noví osídlenci zájem a skončil v ruinách. Teď dostal šanci. Město Hrádek nad Nisou jej chce obnovit za evropské peníze.

Založení kaple, křížku nebo kostela předchází dost často nějaká významná událost nebo zázrak. V Uhelné u Hrádku nad Nisou má ale naprosto prozaický důvod - místní potřebovali pořádné místo pro zvon, který ohlašoval požáry a varoval před nebezpečím.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Visel totiž na lípě před rychtářovým stavením. Ve větru zvonil jako zběsilý a jednou ve vichřici dokonce spadl. Navíc za provaz tahali taškáři a děsili tím ostatní. A tak se místní usnesli, že zvonu postaví pořádnou kapli. A přišli na to v hospodě.

„Když jsme jednoho večera (bylo to v­ zimě 1861-62) zase společně seděli v hostinci a jednou stranou byl vysloven názor, jestli by na zadní zdi hasičárny s věžičkou pro zvon nemohl být umístěn i výklenek pro oltář nebo kříž, odpověděl taktéž přítomný Wenzel Wagenknecht: No, tak postavme hned pořádnou kapli! Tento výrok byl pro všechny jako vysvobození,“ vzpomínal v říjnu 1916 na okolnosti vzniku kaple Panny Marie Pomocné bývalý učitel Eduard Piesche.

Na kapli přispěli i Clam-Gallasové

A tak místní začali hlásit, čím a kolika penězi kdo přispěje. Něco dali i majitelé panství Clam-Gallasové. Usnesli se, že patronkou bude Panna Marie Pomocná, ochránkyně životů, těch počatých i těch narozených.

Lidi patronka možná ochránila, ale lidé její hájemství ne. Stavbu už v roce 1864 přetrhla událost, která životy bere - válka prusko-rakouská, a tak se dočkala vysvěcení až v roce 1867.

Útěchu v ní místní nacházeli do konce 2. světové války. Pak se ale změnil režim, původní německé obyvatelstvo muselo odejít a kaple od roku 1949 chátrala. A nezlepšilo se to ani po pádu komunistů.

„V roce 1996 ji od města Hrádku nad Nisou koupil soukromník a chtěl si ji přestavět na stylovou chatu. Začal i skončil tím, že kolem postavil lešení, které po nějaké době strhla vichřice,“ říká předseda místního osadního výboru Roman Sedláček.

A stavba se rozpadala dál. Až se v­roce 2008 městu povedlo ji vykoupit za 100 tisíc korun. Vlastně koupilo trosky. Kaple je dnes bez střechy a krovů, uvnitř rostou stromy, nemá okna ani dveře. Na její opravu by bylo potřeba zhruba 1,4 milionu korun.

Teď to vypadá, že má naději. Město Hrádek požádalo o peníze z programu česko-saské spolupráce Paměť v krajině Trojzemí, do kterého se zapojily například Frýdlant a Žitava. V rámci něj bude možné opravit zchátralé drobné památky, které ale nejsou státem chráněné. Jako třeba kaple v Uhelné.