Starosta Horní Branné Miloslav Martin u opravené hrobky Harrachů

Starosta Horní Branné Miloslav Martin u opravené hrobky Harrachů | foto: Jaroslav Hoření, MF DNES

Hrobka Harrachů je opět jako nová, majetek rodu získává původní lesk

  • 2
Horní Branná na Jilemnicku opravuje hrobku šlechtického rodu Harrachů. Hrobka se dočkala obnovy kamenné fasády, úpravy se dočkala i okolní zeleň. Radnice chce ještě letos na hrobce vyměnit také krov a střechu. Práce na památce tím ovšem zdaleka nekončí.

"Děláme restaurátorský průzkum vnitřku hrobky, tam bychom chtěli odstranit některé novodobé zásahy, které se tam nehodí, jako je třeba moderní dlažba," říká starosta obce Miloslav Martin.

Harrachové v Krkonoších

Společně s Haranty se zasadili o vysvěcení pramene Labe a tím vytvořili druhé nejnavštěvovanější poutní místo v Krkonoších.

Podpořili vznik několika horských bud. První vycházková trasa Krkonoš spojila Špindlerův Mlýn s Harrachovem, dnes se podle zakladatele jmenuje Harrachova cesta.

Nejznámější šlechtic Krkonoš Jan Nepomuk Harrach nechal postavit rozhlednou na vrchu Žalý.

Památky v podkrkonošské obci trpí povětrnostními vlivy víc než jinde. Zhruba třetina pláště hrobky byla tak poškozena, že vyžadovala důkladnou opravu. Celá fasáda musela být znovu vyspárovaná a hrobka byla také nově odvodněna.

"Během opravy fasády jsme zjistili, že je silně poškozený krov, tím pádem bude potřeba vyměnit i střešní krytinu. To plánujeme ještě na září letošního roku. Máme na to příslib dotace 500 tisíc korun a dalších 500 tisíc budeme muset zaplatit ze svého," poznamenal Martin.

Hrobka Harrachů má několik zajímavostí. Tou největší je už fakt, že stojí zrovna v Horní Branné. Harrachové totiž vlastnili i třeba zámek v Jilemnici, Hrádek u Nechanic a řadu staveb v Rakousku.

"Domníváme se, že to bylo proto, že panství Brannské dostali Harrachové jako první. Jednalo se o konfiskát Záruby z Hustířan po prohrané bitvě na Bílé hoře. Dostali ho asi proto, že manželkou známého vojevůdce Albrechta z Valdštejna byla Isabela z rodu Harrachů. Když byl Valdštejn zavražděn, tak majetky přecházely do katolických rodů," říká místní kronikář Jaroslav Dejmek.

Hrobka Harrachů v Horní Branné na Jilemnicku
Interiér hrobky Harrachů v Horní Branné na Jilemnicku
Interiér hrobky Harrachů v Horní Branné na Jilemnicku

Stavba hrobky začala v roce 1840, vysvěcena byla ovšem až v roce 1870.

Opraví také zámek a špitál

Horní Branná s 1 848 obyvateli však neopravuje jen hrobku Harrachů. Rozsáhlou mnohamilionovou rekonstrukcí prochází celé historické centrum obce.

Radnice se stará například o bývalý špitál, který nechal hrabě Harrach postavit v roce 1709 pro svých 12 zaměstnanců odcházejících "do důchodu". Ve špitálu obec loni za 1,1 milionu opravila kapli.

Mnoho peněz spolyká i zámek. Jen vymalování celého areálu vyjde na milion, na opravu čeká střecha.

Zámek v Horní Branné na Jilemnicku

Kaple bývalého špitálu

"Historický je i památkově chráněný kostel. Jsou to rozsáhlé objekty, které vyžadují hodně peněz, hodně práce, hodně údržby. Proto není možné vše financovat z našeho rozpočtu," poznamenal starosta Martin.

Horní Branná letos na tři a půlmilionový projekt Regenerace historického centra získala dotaci z evropských fondů převyšující 90 % částky. "Tím jsme zaplatili opravu vnějšího kamenného pláště hrobky, k tomu nějaké zahradnické úpravy ve středu obce, jako u parkoviště, úpravu a výsadbu keřů a podobně," dodal starosta.

Horní Branná

Horní Branná