Poničené a neudržované německé hrobky na jabloneckém hřbitově.

Poničené a neudržované německé hrobky na jabloneckém hřbitově. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kdysi byli celebritami, nyní hrobky slavných německých rodů chátrají

  • 6
Honosná hrobka rodu textilních průmyslníků Liebiegů unikla zkáze jen tak tak. Předkové automobilového konstruktéra Ferdinanda Porsche a podnikatelské rodiny Ginzkey z Vratislavic takové štěstí nemají. Hrobky slavných německých rodů chátrají.

Liebiegové byli pro Liberec něco jako Baťa pro Zlín. Vlastnili textilní impérium a zaměstnávali stovky lidí. Na popud nejslavnějšího z nich, Theodora von Liebiega, vzniklo ve městě mnoho staveb, které dnes patří mezi významné architektonické památky.

Liebiegové byli pohřbeni do honosné rodinné hrobky na hřbitově v Budyšínské ulici. Hřbitov však již 40 let nefunguje. Zbylo z něj torzo. Hrobka však přežila, i když s pořádnými šrámy. Potomci rodiny se o hrob nestarají.

"Ta hrobka byla téměř zničena. Vandalové například poničili sochy, když jim urazili hlavy a ruce," popisuje Petra Šternová z Památkového ústavu v Liberci.

Místo posledního odpočinku textilních baronů se ovšem dočká opravy. Park v Budyšínské ulici bude součástí Zahrady libereckých vzpomínek. Vrátí se sem sochy a historické předměty, které lidem připomenou dnes již neexistující Liberec.

Hrobka předků slavného konstruktéra je na spadnutí

Součástí je i oprava hrobky. Ta už začala. "Město nedávno opravilo její střechu," dodává Šternová.

U Liebiegů to sice vypadá na příběh se šťastným koncem, ale třeba ve Vratislavicích to je spíše tragédie. Hrobku zde má rodina Porschů. Jeden z nejslavnějších světových konstruktérů automobilů je sice pohřben v Německu, ale jeho předkové leží ve Vratislavicích. Hrobka je ve špatném stavu.

Německé hrobky na jabloneckém hřbitově.

"Příbuzní se o hrobku nestarají. Občas sem přijedou lidé z Porscheho autoklubu, ale to je tak všechno," říká správce libereckých hřbitovů Josef Michalík.

Podobné je to i s hrobkou rodiny Ginzkey. To byli slavní výrobci koberců. Jejich hrobka leží v blízkosti té Porschů. I ona vypadá, že zmizí ze světa.

Hrobky se dají odkoupit po internetu

"Do hrobky se často někdo vloupe. Nikdo ji nenavštěvuje, tak se často stává terčem vandalů," sděluje správce místního hřbitova. Smutné je, že vratislavický hřbitov založila právě rodina Ginzkey.

V Liberci však nechátrají pouze hrobky popsané kdysi slavnými jmény. Osud je nemilý i k desítkám starých německých hrobů. "Většinou už ti příbuzní nežijí a nikdo se o to nestará. Někdy sem ale občas někdo z Německa zavítá. Jako příklad bych jmenovala sousední Jablonec, kde staré německé hrobky vzali pod svá křídla a některé zrekonstruovali," uvádí Šternová.

Hrobka předků slavného automobilového konstruktéra Ferdinanda Porscheho.

Některé rodinné hrobky se dají odkoupit. Na internetu se objevují inzeráty, kde lidé rodinné hrobky nabízejí. U starých hrobů je to horší.

"Často se stane, že zřizovatel hrobového místa zemře. Poté probíhá dědické řízení," informuje Jiří Žítek z pohřební služby Likrem, která spravuje v Liberci hřbitov u krematoria. Pokud dědic hrob už nechce, má za povinnost ho vyklidit. Na své náklady tak musí naložit s ostatky.