Hrad Grabštejn, kde se World Fest konal.

Hrad Grabštejn, kde se World Fest konal. | foto: Roman Čejka, MAFRA

Fanoušci smutní. Slavný festival na hradě po změně kastelána skončil

  • 1
Dvanáct let se rok co rok koncem léta sjížděli vyznavači alternativní a etnické muziky na hrad Grabštejn, kde se konávala hudební přehlídka World Fest. To je už minulost. Organizátoři se neshodli s novým vedením hradu a festival na Grabštejně skončil.

„Oplakala jsem to,“ přiznala spoluzakladatelka festivalu Štěpánka Kašparová. „Rozhodli jsme se k tomu kroku s kolegou Jiřím Vydrou už na loňském ročníku, v neděli, kdy festival končil. Celková nálada, atmosféra a spolupráce nebyla podle našich představ a myslím, že ani podle představ vedení hradu.“

S tím tak zcela nesouhlasí nová kastelánka Iva Bártová, která před časem vystřídala letitého správce hradu Jana Sedláka. „Za nás problém nebyl. Oni jen měli určité požadavky, které není možné s tím, jak je hrad teď uzpůsoben návštěvnickému provozu, splnit.“

Podle kastelánky se nedohodli třeba na tom, jak by měla taková akce probíhat. „Ve chvíli, kdy máme nainstalované expozice a v nich exponáty, které mají nevyčíslitelnou hodnotu, není možné sem nekontrolovatelně pouštět lidi,“ říká Bártová.

Druhý kámen úrazu pak byla výše nájmu. „Stanovili jsme ji podle tabulky, která platila ještě za minulého vedení a najednou s tím byl problém. Paní Kašparová tvrdila, že World Fest není komerční akce. Z našeho úhlu pohledu jej však pořádá kulturní agentura, která je subjektem, jenž generuje zisk.“

World Fest přitáhl na hrad lidi, kteří by jinak nepřišli

Podle bývalého kastelána Jana Sedláka je škoda, že festival na hradě zanikl. „Bylo to něco, co Grabštejn zviditelňovalo a vhodně se doplňovalo s dalšími akcemi. I když je fakt, že festival je náročná věc, člověk tam s těmi lidmi musí fungovat někdy až do rána,“ usmál se.

„World Fest byl jedinečný v tom, že přitáhl lidi, kteří jinak na hrady a zámky vůbec nechodí – myslím tím vrstvu lidí kolem osmnácti, pětadvaceti let. Procházet se s průvodcem je pro ně něco, co jim nesedí, ale pokud jezdí v mládí na hrad na festival, vezmou tam pak po letech i své děti.“

Co teď s World Festem dál? Přestěhovat jej jinam? „Přemýšleli jsme i o jiném, dalším místě, ale protože sama jsem hodně zaneprázdněná a Jirka Vydra, který dělá kastelána ve Valdštejnské lodžii v Jičíně, jakbysmet, rozhodli jsme se, že to necháme tento rok být. Je nám to líto, protože lidi nám píší a volají. Ale nedá se nic dělat. World Fest byl postavený přímo pro Grabštejn, byl přizpůsobený podmínkám a prostoru, který tam je,“ prohlásila Kašparová.

Právě o Jičínu, kde Vydra působí, někteří fanoušci přemýšleli. „Tam také nejsou vhodné podmínky pro uspořádání World Festu v takovém rozsahu, jako byl na Grabštejně. Navíc by se musela zajišťovat finanční podpora, která už byla pro grabštejnský festival zavedená. To si zatím neumím představit,“ konstatovala Kašparová.

Nevylučuje však, že by se někdy v budoucnu mohl World Fest vrátit. „Nebráním se tomu, nakonec možná i takováhle roční pauza k něčemu bude. Chuť by byla, muzikanti i diváci taky. Vždycky se tam všichni těšili, byla legrace. Na jiné festivaly kapely dorazí, odehrají svůj blok a jedou pryč – tady zůstávali hudebníci na celý víkend, protože potkali všechny svoje kamarády a užili si to. Nakonec to skončilo velikou jam session a bylo to výborné.“