Čtyři policisté z Liberecka a jeden z Prahy se mají zpovídat z několika trestných činů. (ilustrační snímek)

Čtyři policisté z Liberecka a jeden z Prahy se mají zpovídat z několika trestných činů. (ilustrační snímek) | foto: Archiv, iDNES.cz

Čtveřice policistů na Liberecku skončila v poutech

  • 3
Inspekce ve čtvrtek zatkla čtyři policisty, kteří sloužili v rámci krajského ředitelství liberecké policie. Skončili v celách předběžného zadržení. Jsou podezřelí z několika trestných činů, více informací zatím není k dispozici.

Zatýkání je prozatím obestřeno tajemstvím, na případ je uvaleno přísné informační embargo. "Můžu zatím jen potvrdit to, že naši pracovníci zadrželi pět příslušníků Policie České republiky, z toho čtyři z Liberecka a jednoho z Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. Nic bližšího zatím nemohu říct, protože stále probíhá vyšetřování," řekla Radka Sandorová, mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Sdílnější nechtěl být ani státní zástupce, který celou věc dozoruje. "Je pravda, že byli zadrženi čtyři policisté z Liberecka a jeden, který vykonával službu na území hlavního města Prahy. Víc říct nemůžu, věc je na úplném začátku, podezřelí jsou stále zadrženi. Bližší podrobnosti můžeme říct asi až v pondělí," řekl krajský žalobce Radim Kadlček.

Ředitel krajské policie byl ze zatýkání velmi překvapen

Překvapení v pátek panovalo i u liberecké policie. "Lidi neví, co se děje, máme z toho špatný pocit. Ani vedení nám neřeklo nic bližšího," popsal v pátek náladu jeden z libereckých policistů.

Víc podle svých slov nevěděl ani samotný ředitel krajské policie Milan Franko. "Velmi mě to překvapilo. Od inspekce navíc nemám vůbec žádnou informaci, nekomunikují se mnou. Policisté jsou vedeni jako podezřelí, nemám ani informaci, jestli jim bylo sděleno obvinění, ani pro jaký trestný čin. Nemůžu zatím dělat žádná personální opatření," uvedl krajský policejní ředitel Milan Franko.

Dorazil rozsudek, policista přišel o práci

Zatímco vyšetřování tohoto případu se teprve rozbíhá, v jiném už soud definitivně rozhodl. Na konci dubna potvrdil krajský soud tříletou podmínku pro nyní již bývalého policistu Petra Křížka. Podle soudu v Doksech a okolí v roce 2009 žádal intimní schůzky po třech mladých ženách. Vyslýchal je v souvislosti s méně závažnými trestnými činy. Telefonoval jim také a posílal textové zprávy se sexuálním obsahem. Podle obžaloby jim údajně nabízel beztrestnost.

U soudu ale obvinění odmítal, podle něj také jedna z dívek lhala. Soud ale jeho tvrzení neuvěřil (čtěte více zde). Petr Křížek v pátek u policie definitivně skončil. Policejní ředitel jej propustil, protože poštou dorazil rozsudek.

Policista nelegálně pořizoval telefonní výpisy vlivných lidí

Jedním z čerstvějších případů je rovněž kauza varnsdorfského policisty Mariana Hudce, kterého inspekce obvinila z nelegálního pořizování výpisů hovorů vlivných lidí. Nelegálně "špehoval" telefonáty politiků, vysokých úředníků nebo soudců, mimo jiné předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.

To, s kým si vlivní lidé telefonovali nebo kde se pohybovali, pak podle inspekce poskytl soukromému detektivovi, který výpis hovorů předával klientovi. Za nelegální výpis hovorů ženy, kterou manžel podezříval z nevěry, už byl odsouzen k podmínce. Jak tvrdí obžaloba, detektiv od klienta za lustraci telefonu inkasoval 25 tisíc korun. Kolik a jestli vůbec něco předal Hudcovi, se inspekci nepodařilo zjistit (podrobnosti zde).