Lidé plní uvnitř různé úkoly. Od těch nejjednodušších, kdy příchozí musí...

Lidé plní uvnitř různé úkoly. Od těch nejjednodušších, kdy příchozí musí spočítat hrníčky nebo zjistit co je ve spíži, až po ty těžší, jako například zasunout zástrčku do zásuvky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Všude kolem jenom černočerná tma. iQlandie ukazuje, jak se žije slepým

  • 3
Černočernou tmou zní jen domácí spotřebiče a vy neobratně šmátráte tam, kde tušíte kuchyňskou linku. Potřebujete totiž spočítat hrníčky v polici. Zdánlivá banalita se rázem mění v nesnadný úkol v nové expozici libereckého vědecko-zábavního centra iQlandia.

Od září zkouší nový exponát Svět ve tmě, který chce lidem přiblížit to, jak zvládají běžný život zrakově postižení. Lidé se pohybují ve zcela zatemněném malometrážním bytě.

Nový exponát funguje v rámci expozice Věda v domě.

„Inspirovali jsme se Kavárnou potmě. Návštěvníkům chceme předvést, jak obtížné mohou být klasické denní činností pro nevidomé. Vytvořili jsme proto reálnou kulisu bytu o patnácti metrech čtverečných s vybavením, to vše s ohledem na bezpečnost,“ uvedla Jana Pivoňková, marketingová manažerka iQlandie.

„Úrazy nejsou, lidé se chovají obezřetně, chodí pomalu. Jinak to ani v té tmě nejde,“ řekl ředitel science centra Pavel Coufal.

Prostor před vstupem do bytu také z bezpečnostního hlediska zabírají kamery s nočním viděním. Lidé tak dostanou alespoň rámcovou představu o dispozicích bytu. A nehrozí také, že by se vevnitř srazili s jiným návštěvníkem.

Lidé plní uvnitř různé úkoly. Od těch nejjednodušších, kdy příchozí musí spočítat zmíněné hrníčky nebo zjistit, co je ve spíži, až po ty těžší, jako například zasunout zástrčku do zásuvky.

K tomu je východ z bytu situován do rušné křižovatky a návštěvník musí správně zareagovat na akustický signál semaforu. Když se to nepodaří správně, ozve se zvuk auta.

Svět ve tmě vznikl ve spolupráci se Světluškou, Nadačním fondem Českého rozhlasu a libereckým Tyfloservisem. Výstavba exponátu přišla na tři sta tisíc korun.

Centrum připravuje i související badatelské aktivity, ve kterých přiblíží princip Braillova písma nebo počítače pro slabozraké.

Lidé si budou moci vyzkoušet také chůzi se slepeckou bílou holí. Originální pomůcky dlouhodobě zapůjčil právě Tyfloservis. V iQlandii lidé najdou kolem čtyř set většinou interaktivních exponátů v deseti expozicích a také 3D planetárium pro padesát diváků ve střešní kopuli.

V suterénu centra si lidé mohou až do prosince prohlédnout interaktivní výstavu Tajné zbraně druhé světové války. Centrum ji nechalo vyrobit při příležitosti ukončení války.