Jabloň zasazená u Domu Jana a Josefa Scheybalových v Jablonci nad Nisou.

Jabloň zasazená u Domu Jana a Josefa Scheybalových v Jablonci nad Nisou. | foto: Milan Bajer

Už ne jen ve znaku. Do centra Jablonce se po desetiletí vrátily jabloně

  • 1
Jablonec nad Nisou už nebude mít jabloň jen ve znaku, ale lidé ji po desetiletích znovu najdou i ve městě. Zatím mají stromky jen hubené kmínky, ale do tří let by mohly rodit první plody.

Tvrdí to o jabloních, které se vrátily po mnoha desetiletích do středu Jablonce, zkušený ovocnář Miloslav Roudný.

Z iniciativou přišlo Jablonecké kulturní a informační centrum. Se souhlasem památkářů a města je vysadilo u bývalé fary, dnes Domu Jany a Josefa V. Scheybalových.

„K mnoha okrasným dřevinám, které jsou v areálu fary, přibyly zatím dvě jabloně,“ potvrzuje správce domu Milan Bajer. „Jejich výběr jsme svěřili odborníkovi na původní odrůdy,“ dodává.

Ovocnář Roudný při výběru zohlednil hlavně drsné klimatické podmínky. Kvůli nim vybral pro Jablonec dvě odrůdy - Boscoopské červené a Sudetskou renetu.

Jabloně jsou původem z Holandska

Obě našel v Malé pomologii I, v edici Malá zahradnická knižnice z roku 1960, která je pro ovocnáře dodnes cenným zdrojem informací. „Aby došlo k opylení květů, museli jsme vysadit dva stromy. Další jabloň už v centru Jablonce nenajdete navzdory tomu, že je jedním ze symbolů našeho města,“ podotkl Bajer.

Přestože názvy odrůd budí dojem sounáležitosti s krajem, Boscoopské červené je původem z Holandska. Sudetská reneta má hned několik názvů: Jesenická reneta, Sudeten Renette a Reinette de Sudetes.

„Původem je z Československa a vyšlechtil ji Jan Marek koncem 19. století v Bludově na Moravě,“ upřesnil Roudný.

Obě odrůdy jsou odolné a ideální do vysokých poloh. Ovocnáři považují jabloň za královnu ovocných stromů. Domácí staré odrůdy podle nich tvoří jednoznačně české kulturní dědictví.

Naši předci šlechtili odrůdy ideální pro místní klima. Vysazovali vysokokmenné odrůdy, které byly zároveň dlouhověké a odolné. Původních českých odrůd jablek ubývá, vytlačují je druhy, které se dají pěstovat ve velkém.