Kdysi honosný dům kavárny Jizera v centru Jablonce se proměnil v ubytovnu pro...

Kdysi honosný dům kavárny Jizera v centru Jablonce se proměnil v ubytovnu pro chudé. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Jablonci chtějí utnout byznys s chudobou s zakázat vznik ubytoven

  • 8
Jablonecká radnice řeší velké problémy. Hluk, nepořádek, obtěžování lidí, veřejné pohoršení, krádeže, to vše přímo v centru města. Na vině jsou někteří nájemníci z ubytoven, které vznikly v kdysi v honosných domech jako je bývalá kavárna Jizera nebo dřívější lékárna v Podhorské ulici.

Ve stejné ulici má navíc další ubytovna přibýt. Problémy s chudými jsou i v dalších čtvrtích města, například v Pionýrské ulici v Pasekách.

Primátor Petr Beitl proto chce, aby v Jablonci už dál žádný byznys s chudobou nekvetl. V pondělí proto bude rada města rozhodovat o stavební uzávěře pro nově zřizované ubytovny. V praxi to znamená, že stavební úřad už žádné na území města nepovolí a nezkolauduje.

Změnit se má také místní vyhláška. „Nyní na ní pracují naši právníci. Chceme, aby si lidé, neplatící pokuty za přestupky, tyto pokuty odpracovali v rámci veřejně prospěšných prací,“ uvedl Beitl. Navíc město do uklidnění situace nebude prodávat žádné své nemovitosti, kde by mohlo hrozit, že je noví vlastníci přemění na byty pro lidi na okraji společnosti.

„Jizera, Stará pošta, bývalá lékárna a další domy jsou obsazeny lidmi, kteří tam žijí ve velmi špatných podmínkách a přitom platí nájmy jako za luxusní bydlení. Někteří rádoby podnikatelé si z toho prostě udělali byznys a počítají s tím, že s nájmem pomůže těmto lidem stát prostřednictvím příspěvku na bydlení. Město má ale velmi omezené pravomoci, jak tomu zabránit. Je proto potřeba tlačit na parlament, aby se změnily nebo byly uvedeny do praxe některé zákony,“ řekl primátor na besedě s obyvateli města v sále Eurocentra.

Dokud nebudou jiné zákony, nic se nezmění

Senátor za Jablonecko Jaroslav Zeman navrhl tři zákony, které už schválila horní komora parlamentu a leží na stolech poslanců.

„Chceme, aby byla znovu zavedena veřejná služba, která motivuje dlouhodobě nezaměstnané pracovat. Aby se upravila pravidla vyplácení doplatku za bydlení, aby ho nemohli zneužívat majitelé ubytoven na úkor lidí v sociálně složité situaci. Obce měly získat více pravomocí k regulaci sběren odpadu, v nichž často končí kradený kov,“ informoval Zeman.

V praxi by to znamenalo, že kovy do sběren by mohly za peníze nosit pouze právnické osoby, tedy firmy a podnikatelé. Navíc by jim peníze byli posílány na účet, ne vypláceny na ruku.

Podle Beitla je ale město do té doby, než se změní legislativa, takřka bezmocné.

 „Dost věcí je limitováno zákony. Policisté tu nemůžou působit jako šerifové, kteří by si s padouchy poradili nejlépe tak, že by je na místě zastřelili. Ti lidé jsou možná hluční, bezprizorně chodí po městě, ale neporušují nějaké zákonné normy. Navíc lidé často přestupky nebo nějaké protizákonné chování ani neoznamují na policii, a to je špatně,“ konstatoval primátor.

V ubytovnách budou přísné kontroly

Radnice spolu s dalšími institucemi bude ale majitelům těchto ubytoven znepříjemňovat životy. A to v třeba častými kontrolami ze strany hygieny nebo stavebního úřadu. „Například co se týče domu po bývalé Jizeře, tak ten je památkově chráněný a my tlačíme a budeme tlačit na majitele, aby se o něj staral,“ uvedla vedoucí stavebního a životního prostředí radnice Ivana Řimnáčová.

MF DNES se pokoušela kontaktovat majitele bývalé Jizery, kterou je pražská firma Jizera a.s. I přesto, že má jako jeden z předmětů podnikání realitní činnost, nemá žádné webové stránky nebo volně přístupné telefonní číslo. Navíc Jizera je znovu na prodej. Před několika měsíci se dokonce spekulovalo, že by Jizeru mohl koupit místní podnikatel a šéf Fotbalové asociace Miroslav Pelta.

V Jablonci nyní navíc hrozí, že tu může vzniknout další ubytovna, konkrétně v Podhorské ulici číslo 71, kousek od náměstí Boženy Němcové.

„Ano, záměr na zřízení ubytovny je na našem úřadu podán. Pokud budou splněny všechny podmínky stavebního řízení, budeme ji muset povolit. Stavební uzávěru řeší rada v pondělí a než bude případně uvedena v praxi, tak se na tento případ asi nebude vztahovat,“ vysvětlila Řimnáčová.

Rasové napětí v Jablonci?

Podle radnice je v Jablonci asi dvacet domů, ve kterých bydlí nepřizpůsobiví obyvatelé. Celkem jich je asi pět set. „Víme, že je tu cítit rasové napětí mezi majoritou a minoritou, jelikož převážnou část těchto ubytoven tvoří Romové. Víme, že tady dochází k nárůstu přestupků a má to vliv na drobnou kriminalitu,“ doplnil Beitl.

„Je to strašné, žít s nimi. Dělají nám neustále bordel pod okny, hlavně ti mladí. Dokonce nám lezou po balkonech, všude je špína, odpadky,“ postěžovala si na besedě na téma bezpečnost ve městě jedna z obyvatelek Pasířské ulice.

Právě zdejší zrekonstruované hřiště je jedním z míst, kde se setkávají poflakující se partičky mládeže, často právě obyvatel zmíněných ubytoven. Město chce situaci řešit a hřiště možná v ulici zruší.