Autor Petice proti hazardu Jakub Strnad

Autor Petice proti hazardu Jakub Strnad | foto: Petra Laurin, 5plus2.cz

Jablonečtí zastupitelé zamítli referendum o hazardu

  • 0
Žádné referendum o budoucnosti kasin se v Jablonci nad Nisou konat nebude, rozhodli ve čtvrtek tamní zastupitelé. Původně se chtěli domluvit na termínu jeho konání, hlasovali i o okamžitém zrušení heren. Ani jeden z návrhů ale nedostal dostatečnou podporu.

„Vůle, kterou zastupitelé pro zrušení heren ukázali před měsícem, se rozplynula. Mnozí otočili o 180 stupňů,“ komentoval výsledek Jakub Strnad z občanského sdružení Jablonec proti hazardu.

On a další odpůrci hazardu začnou nyní sbírat podpisy znovu. Tentokrát pod petici za vyvolání referenda. Stihnout by ho chtěli s termínem říjnových komunálních voleb. Jejich první petici pro okamžitý zákaz hazardu podepsalo téměř tisíc lidí.

Primátor Petr Beitl zopakoval, že ve městě platí vyhláška, podle které by měly s koncem letošního roku všechny herny zmizet. „Rozhodnutí o jejím naplnění již leží na novém zastupitelstvu,“ potvrdil.

Toho se ale aktivisté obávají nejvíc. Mají strach, že noví zastupitelé podlehnou silné hráčské lobby, která je podle nich napojená na místní politiky i podnikatele, vyhlášku změní a hazard znovu povolí.

Po dnešku o těchto snahách nelze pochybovat. Zástupci kasin na jednání zastupitelstva přišli a svým úmyslem se nijak netajili.

Výkonný ředitel společnosti Synot Tip Petr Mikoška například tvrdil, že existují účinnější způsoby, jak herny a gamblery regulovat. „Zákazem heren se problému nezbavíte, největší závislost je stejně na on-line sázení,“ podotkl.

Také Petr Vrzáň, který stojí v čele sdružení loterijního průmyslu Spelos, varoval jablonecké zastupitele před tím, že zákaz kasin umožní, aby byznys ovládla mafie.

„Jediné, čeho město dosáhne, že se připraví o 21 milionů korun,“ poznamenal. Ty totiž ročně z hazardu do městské kasy plynou. „Není fair play zaříznout herny jako podsvinče,“ dodal. Přál by si, aby město přijalo pozitivní vyhlášku, která by regulovala počet a místa heren.

V Jablonci je v současné době 47 heren, které dávají práci zhruba 250 lidem, převážně ženám. Jablonečané v nich ročně utratí zhruba 70 milionů korun.