O tom, zda Jablonec vypíše referendum o hazardu, rozhodnou v červnu jeho zastupitelé. (ilustrační snímek)

O tom, zda Jablonec vypíše referendum o hazardu, rozhodnou v červnu jeho zastupitelé. (ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Jablonec zřejmě vypíše referendum. Lidé budou rozhodovat o osudu heren

  • 2
Chcete ve městě kasina a herny? Podobnou otázku chce obyvatelům Jablonce nad Nisou položit místní radnice. O budoucnosti hazardu totiž zřejmě rozhodne referendum. Jablonec by se pak po Praze stal teprve druhým městem, kde se k tomuto tématu vyjádří hlas lidu.

K rozhodnutí, aby o osudu takřka padesátky heren ve městě rozhodli místo politiků lidé, dotlačila radnici petice občanské iniciativy Jablonec bez hazardu. Pod ní svůj podpis přidalo 944 lidí.

Aktivisté v ní ale chtěli, aby výherní automaty či rulety z Jablonce zmizely ihned. Jenže ve městě od roku 2011 platí vyhláška, ve které stojí, že všechny jablonecké herny zavřou k 31. prosinci letošního roku. Navíc od ledna 2012 radnice už žádné herny nepovoluje.

"Sešla se nám vedle sebe jak petice, tak vyhláška. Pokud bychom herny chtěli z města vykázat už nyní, myslíme si, že by to nebylo právně čisté a mohlo by dojít k žalobám na město. Proto jsme se rozhodli pro přípravu referenda," vysvětlil primátor Jablonce Petr Beitl.

Jakub Strnad, jeden z autorů petice, sice chtěl dosáhnout okamžitého zákazu heren ještě za současného vedení města. Na podzim se totiž konají komunální volby a může se stát, že nová politická reprezentace vyhlášku o hazardu změní.

Chceme, aby výsledek referenda platil i pro další vlády města

"Chceme tedy alespoň pohlídat, aby hazard na konci roku skutečně nevratně skončil. Bylo by také dobré, aby se to dostalo do strategického plánu města, lidé by to potvrdili v referendu a vše by bylo závazné i pro všechna další zastupitelstva," řekl Strnad ČTK.

Ideální pro referendum by byl stejný datum jako pro komunální volby, tedy říjen. Podle Beitla ale jeho uspořádání na podzim není jisté.

"Máme tu 49 volebních místností a již dnes máme při volbách problém s jejich obsazením volebními komisemi. Navíc ministerstvo vnitra požaduje, aby se referendum konalo v jiných místnostech než volebních. To by pak znamenalo dalších 49 místností navíc a ještě je obsadit lidmi," popsal primátor.

Náklady na konání všelidového hlasování pak dosáhnou asi milionu korun. Jestli se tedy o hazardu v Jablonci bude hlasovat při volbách jisté není. Jisté je ale to, že zastupitelé budou o návrhu uspořádat referendum hlasovat na svém červnovém zasedání.

Jaká bude účast? Potřeba je 35 procent

Případné ukončení provozu heren se ale projeví v městském rozpočtu. Peníze z hazardu totiž radnice používá na podporu sportu, kultury nebo sociálních aktivit. "Jedná se přibližně o částku 26 milionů korun. Ale už když jsme připravovali letošní rozpočet, vytvořili jsme i variantu, která s příjmy z hazardu nepočítá a jsme schopni své náklady pokrýt," uvedl náměstek primátora Miloš Vele. Přiznal ale, že peníze budou chybět například sportovním organizacím.

Zajímavá bude voličská účast v případném referendu. Pro příklad nedávný plebiscit o hazardu v Praze 7 totiž skončil fiaskem. K hlasování o omezení nebo zákazu heren totiž dorazilo jen 25,2 procenta lidí, nutné minimum je přitom 35 procent. Referendum je tak neplatné.

Téma hazardu nedávno otevřel i Liberec, kterému z něj přitéká do děravé kasy přibližně 60 milionů. Skončit tu musí pět heren. Některé z nich totiž porušily vyhlášku a na svých výlohách nebo dveřích ponechaly reklamy lákající na adrenalin hazardu.