Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: aje

Jablonec nechce lidem povolit vlastní kotelny, sám jednu má

  • 4
Jablonecká radnice chce, aby lidé zůstali u centrálního zásobování teplem, neodpojovali se od jablonecké teplárny a nezřizovali si vlastní kotelny. Sama přitom finišuje s projektem stavby Centra krizového řízení, které vlastní plynovou kotelnu má.

"Město se chová k energetické soustavě špatně. Radnice je vytápěná z centrálního zdroje, soud také i obě školy na Horním náměstí. Ale nové Centrum krizového řízení má vlastní plynovou kotelnu. To je ukázka, jak jde město příkladem občanům," uvedl jablonecký zastupitel Václav Vostřák.

centrum krizového řízení

Do obnovené budovy hasičské zbrojnice se přestěhuje městská policie a oddělení krizového řízení. Vznikne tam i místnost pro lidi postižené katastrofou.

Přeměna zbrojnice přišla i s ultramoderním kamerovým systémem na 77 milionů korun, 85 procent uhradí Evropské unie.

Centrum by mělo začít fungovat začátkem března.

Podle mluvčí jablonecké radnice Jany Fričové nebyla jiná možnost než v bývalé hasičské zbrojnici vytápět pomocí plynového kotle.

"V budově nebyla přípojka na parovod," konstatuje Fričová.

Město Jablonec se rozhodlo nepřipojit na parovod, protože v bývalé hasičské zbrojnici zbyl z minulosti zdroj plynu.

"Vycházeli jsme z toho, že v hasičárně zdroj tepla je. Je fakt, že jsme pak nepřehodnocovali, jestli by bylo lepší topit plynem nebo něčím jiným," uvedl ředitel odboru rozvoje Městského úřadu v Jablonci Libor Jakoubek.

O parovodu nikdo nepřemýšlel

Když projekt zhruba před pěti roky vznikal, hledalo se nejlevnější řešení. Tedy zachovat vytápění plynem.

"Zadání nikdy nebylo dané, že musíme natáhnout parovod. Nesetkal jsem se ani s tím, že by někdo vyhodnocoval, kolik by stála parovodní přípojka v Centru krizového řízení," doplnil Jakoubek.

Původní vytápění budovy hasičské zbrojnice bylo plynové. "Je to evropský projekt. Od začátku projektant počítal s plynovým vytápěním. V podstatě jsme neměli ani šanci se s tím naším sem dostat," řekl mluvčí Jablonecké teplárenské a realitní Lukáš Jankovský.

Podle jabloneckého místostarosty Miloše Veleho nebylo už možné způsob vytápění změnit kvůli značnému podílu peněz z Evropské unie.


Témata: Evropská unie, soud