Areál Slunečních lázní u jablonecké přehrady nebude prohlášen za kulturní...

Areál Slunečních lázní u jablonecké přehrady nebude prohlášen za kulturní památku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Sluneční lázně nejsou výjimečné. Stát je za památku neprohlásí

  • 5
Žádná architektonická hodnota, vše bez sebemenšího jednotného stylového nebo dobového výrazu. O tyto a další argumenty opřeli úředníci ministerstva kultury rozhodnutí o tom, že areál Slunečních lázní u jablonecké přehrady nebude prohlášen za kulturní památku.

Populární místo letní relaxace Jablonečanů je tak zase o něco blíže k takzvanému Slunečnímu pavilonu, jenž navrhl liberecký architekt Petr Stolín a který by tu rádo vidělo i současné vedení radnice. Proti pavilonu se ovšem zvedl odpor části obyvatel města a vznikla i petice.

Podnět na zapsání areálu z roku 1927 mezi památky podali loni památkáři společně s iniciátory petice proti Stolínově pavilonu.

Ministerstvo kultury ovšem návrhu nevyhovělo. „Areál Slunečních lázní nebyl prohlášen za kulturní památku, protože jsme zjistili, že se nejedná o výjimečný, významný ani pro danou kategorii typický objekt,“ informovala mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. „Navíc kvůli mnoha pozdějším necitlivým adaptacím budova postrádá sebemenší jednotný stylový nebo dobový výraz. Jedná se o účelovou stavbu bez jakýchkoli architektonických hodnot.“

Autoři návrhu se ovšem s konstatováním státních úředníků neztotožnili a podali podnět na přezkum jejich rozhodnutí. „Projedná ho rozkladová komise ministra kultury. Do jejího rozhodnutí nelze výsledek přezkumného řízení předjímat,“ upozornila Cigánková.

Památkáři s ministerstvem nesouhlasí

Petra Šternová z liberecké pobočky Národního památkového ústavu s rozhodnutím ministerstva nesouhlasí. „Příkladem nemnoha zachovaných a v tomto případě i památkově chráněných objektů tohoto typu jsou například městské lázně ve Mšeně ve Středočeské kraji či Dachovy. Sluneční lázně v Jablonci nejsou v ideálním stavebně technickém stavu, avšak vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně jednoduchou dřevostavbu a je dochována původní plánová dokumentace, včetně barevného řešení, opravdu byly žluté, byla by rekonstrukce do jejich původního stavu možná a nebyla ani finančně tolik náročná. Takže se mohly stát, stejně jako výše jmenované objekty, návštěvnicky atraktivním místem.“ uvedla Šternová.

„Plánovaná novostavba je však příkladem kvalitní současné architektury a je škoda, že se nepodařilo najít na břehu přehrady pro ni jiné umístění. Dovedu si představit, že oba objekty - opravené sluneční lázně i novostavba - by zde mohly dobře fungovat. “

Odpůrci navrhovaného Slunečního pavilonu o něm hovoří jako o supermoderní, megalomanské skleněné škatuli, která se absolutně nehodí do daného místa. „Chceme příjemné místo pro relaxaci a koupání. Věříme, že by pro zbourání současného areálu zvedli ruce hlavně ti, co mají na zahradě bazény, u baráků terasy a vyjedou si několikrát k moři a o přehradě tvrdí, že by si tu nesmočili ani palec u nohy. Doporučovala bych takovým lidem, aby se prošli kolem přehrady a seznámili se s tím, co nabízejí Sluneční lázně,“ uvedla jedna ze signatářek petice Anna Netopilová. Pod petici se podepsalo několik stovek lidí.

Stolín: Lázně jsou snůška šrotu

Architekt Petr Stolín je z rozhodnutí ministerstva kultury nadšen. „Je totální nesmysl, aby tady ta snůška šrotu a prohnilého dřeva měla být prohlášena za kulturní památku. Je to jen snaha jakkoliv můj návrh oddálit,“ řekl Stolín. Dodal, že se nebrání diskuzi a že je schopen do svého návrhu zapracovat některé připomínky. „Nemám přeci patent na rozum,“ doplnil.

Náměstek jabloneckého primátora Lukáš Pleticha uvedl, že se zatím čeká, jak dopadne odvolání proti rozhodnutí ministerstva. „Zatím žádné peníze na přípravu projektu nevynakládáme a i kdyby to dopadlo tak, že lázně památkou nebudou, v letošní sezoně se pro návštěvníky nic nemění, provoz bude stejný jako loni,“ upozornil Pleticha.