„Město se stále rozrůstá, vznikají nové ulice, mění se úřady a instituce. Lidé...

„Město se stále rozrůstá, vznikají nové ulice, mění se úřady a instituce. Lidé potřebují mít aktuální informace,“ říká vedoucí turistického infocentra v Jablonci nad Nisou Hana Herkommerová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonec vydal nový plán města, počítá i s plánovanými kruhovými objezdy

  • 5
V Jablonci vydali po osmi letech nový plán města. Nechybí v něm ani automapa celého kraje, kterou si více než turisté pořizují Jablonečané.

Moderní době vládne internet. Když vyrazíte do neznámého města, poradí vám s cestou navigace, prostřednictvím nejrůznějších map a aplikací přesně víte, kde se nejlépe najíst a jaké zajímavosti jsou ve vašem okolí.
Přesto klasické papírové skládací plány měst zdaleka nevyklízejí pozice. Své o tom vědí v Jablonci, kde po osmi letech vydali aktualizovanou mapu v nákladu tří tisíc výtisků. Zájem o ni je.

„Není zkrátka nad to, mít v ruce tištěnou mapu. Ostatně, více si ji pořizují Jablonečané než turisté,“ zmínila vedoucí turistického infocentra v Jablonci nad Nisou Hana Herkommerová.

Proč převažují zrovna Jablonečané? „Město se stále rozrůstá, vznikají nové ulice, mění se úřady a instituce. Lidé potřebují mít aktuální informace.“

Budoucí kruhové objezdy jsou z přerušovaných čar

Za osm let se ve městě leccos změnilo. „V Lukášově je nová průmyslová zóna, Jablonec se taktéž rozrostl o nové ulice. Mapa z roku 2009 byla dělaná hodně nadčasově. byly v ní zakresleny kruhové objezdy a různé průtahy městem, které v té době ještě neexistovaly. Teď jsme k tomu přistoupili realističtěji a třeba kruhové objezdy, které se budou budovat letos nebo příští rok, jsou v plánu jen naznačeny přerušovanými čarami,“ řekla Herkommerová.

V plánu jsou vyznačeny různé turistické cíle, pamětihodnosti a další zajímavosti. Nechybějí praktické informace, kde třeba najít lékárnu či bankomat, kde hledat Muzeum hraček, úřady nebo kde jsou dětská hřiště. „Na druhé straně je aktuální automapa celého Libereckého kraje,“ podotkla Herkommerová. Legenda je i v polštině, angličtině a němčině. Součástí mapy je i krátké pojednání o historii Jablonce.

Mapu zvládli v rekordním čase

Mapa se rodí složitě. „Zvládli jsme to v rekordním čase, trvalo to něco málo přes měsíc. Na aktualizaci podkladů spolupracuje i magistrát,“ konstatovala Herkommerová. „Obešla jsem téměř všechny odbory, každý se vyjádřil k tomu, co mu náleží a na základě toho se do plánu zanesly korektury a aktualizace. Ty se pak znovu kontrolují, když hotové podklady zašle grafické studio – jestli je tam vložili správně. Je to mravenčí práce.“

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Další novinkou, která usnadní orientaci ve městě a je k dostání v turistickém infocentru, je leták s názvem Kam za sklem a bižuterií. Pro návštěvníky je k dispozici zdarma, a to dokonce ve dvou variantách. První mapka se věnuje obchodům přímo v Jablonci, druhá zahrnuje širší Jablonecko. „Na Jablonecku a okolí uvádí osmnáct, přímo v Jablonci pak sedmadvacet firem,“ sdělil Borek Tichý, který se podílel na sběru dat.

Turisté tak v letáku naleznou obchody v Železném Brodě, Pelechově, Těpeřích, Zásadě, Pěnčíně i Desné. „Nemohli jsme opomenout ani Harrachov, Poniklou či Heřmanice na Frýdlantsku. Součástí propagačního materiálu je mapka, kontakty, adresy a otvírací doba kamenných obchodů včetně jejich nabídky a možností exkurzí a tvůrčích dílen,“ uzavřel Tichý.