Kantorova vila v Jablonci. Možná ji koupí město.

Kantorova vila v Jablonci. Možná ji koupí město. | foto: Liberecký kraj

V jablonecké odpovědi na vilu Tugendhat může být muzeum funkcionalismu

  • 1
Primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl na jednání zastupitelstva připustil, že by se Kantorova vila, funkcionalistický skvost na Palackého ulici, mohla stát novým středobodem cestovního ruchu v Jablonci. Město by ji mohlo koupit a vybudovat tam třeba muzeum funkcionalismu.

Vila z roku 1934 postavená podle plánů architekta Heinricha Kulky je v soukromých rukou a v současnosti figuruje v nabídce realitních kanceláří. Její cena činí necelých devět milionů korun.

Beitl zatím neřekl, že město nyní hodlá vilu koupit, ale že by se o tom mohlo uvažovat. Oslovil zastupitele, aby přišli s případnými návrhy, jak vilu využít.

„Jde o unikátní stavbu, která by se například mohla stát muzeem zaměřeným na ostatní funkcionalistické vily v Jablonci,“ uvedl Beitl.

V Jablonci totiž stojí i vzácná Háskova vila či Schmelovského vila. Obě jsou také ve znamení funkcionalismu.

„Vím také, že o podobný druh staveb je mezi turisty velký zájem. Nedávno tu třeba byla delegace z Belgie a ta se o vilu živě zajímala. Na druhou stranu, vila se sice prodává za nějakou cenu, ale byla by potřeba její citlivá rekonstrukce, která by vedla k zachování původních prvků a ta by byla jistě minimálně dvakrát tak nákladnější,“ upozornil primátor.

Kantorova vila

Jablonecký lékař Alfréd Kantor si nechal zpracovat projekt své rodinné vily od architekta Heinricha Kulky (1900–1971), žáka a dlouholetého spolupracovníka světoznámého architekta Adolfa Loose. Spolupráce s výjimečným architektem Kulku silně ovlivnila, což se zřetelně projevilo i na Kantorově vile v Jablonci nad Nisou. Vila stojí na rušné křižovatce ulic Palackého a U přehrady a silně připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze. Rodina Alfréda Kantora po válce svou vilu musela opustit a odstěhovala se do Německa. Ve druhé polovině 20. století byla Kantorova vila přestavěna na bytový dům.

Zastupitel Jan Zeman je přesvědčen, že je Kantorova vila nejvýznamnějším architektonickým dílem v Jablonci.

„Byl by z toho obrovský tahák pro turisty. Mohla by v okolí vily vzniknout třeba nějaká naučná stezka. Jablonci by zpřístupnění této vily hodně pomohlo. Jako příklad uvedu oblibu vily Tugendhat v Brně, kam se lidé na prohlídku objednávají tři, čtyři měsíce dopředu,“ uvedl Zeman.

Současný exteriér vily se od svého původního stavu liší především rozložením a jinými tvary oken. Tyto úpravy proběhly v roce 1960, kdy se patra domu rozdělila na samostatné byty.

V devadesátých letech provedli další úpravy noví majitelé. Podle projektu z architektonické kanceláře Sial proběhla částečná rekonstrukce této kulturní památky.

Nedošlo ale k obnovení původního řešení interiéru, jelikož byl požadavek, aby ve vile zůstaly oddělené byty. Později byla k domu přistavěna garáž a celkový vzhled fasády výrazně změnilo zateplení.